Гибралтар

Сподели со своите пријатели

Непознат купувач платил 37,5 милиони долари на аукција за луксузната јахта на рускиот олигарх Дмитриј Пумпјански, објави судот на британската територија Гибралтар. Loading… Аксиома, долга 73 метри, е првата јахта на олигарх што е продадена како резултат на санкциите наметнати на Русија поради нејзината инвазија на Украина, според локалниот весникПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По 180 години откако беше прогласен за прекуморска територија на Обединетото Кралство, Гибралтар денеска официјално доби статус на град. Loading… Британската прекуморска територија претходно оваа година аплицираше за статус на град како дел од платинестиот јубилеј на кралицата, но кога истражувачите го испитаа Националниот архив, открија дека тој веќе билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Суперјахта вредна 75 милиони долари поврзана со санкциониран руски милијардер беше ставена на аукција во вторникот во Гибралтар, соопштија судски извори, што се верува дека е прва продажба од ваков вид откако Русија ја нападна Украина. Loading… Аксиом беше запленет од властите на Гибралтар во март, откако американската банка JPПрочитај повеќе