Германија (Page 64)

Германија или официјално Сојузна Република Германија, е земја во Централна Европа.

Таа е втора најнаселена земја во Европа по Русија и најнаселена земја членка на Европската унија. Има население од над 83 милиони во нејзините 16 конститутивни држави.

Германија се состои од шеснаесет покраини, кои на германски се нарекуваат Länder.

Секоја покраина има сопствен покраински устав и се во голема мерка автономни во поглед на нивната внатрешна организација.

Поради разликите во големина и население понатамошната административна поделба на овие покраини се разликува, особено помеѓу градовите-покраини (Stadtstaaten) и покраините со поголеми територии (Flächenländer).

За регионални административни цели, пет покраини (Баден-Виртемберг, Баварија, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Саксонија), имаат воведено вкупно 22 административни окрузи (Regierungsbezirke).

До 2009 година, земјата била поделена на 403 окрузи (Kreise) на општински ниво, кои се состојат од 301 рурален округ и 102 урбани окрузи.

Во продолжение сите вести поврзани со Германија.

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на руската агресија врз Украина, канцеларот Олаф Шолц е обвинет од германските и странските медиуми за недоволно ангажирање на страната на Украина. Loading… Кога другите членки на НАТО и на Европската унија почнаа да испраќаат оружје во Украина, Германија испрати панцирни елеци и шлемови. Наместо директна испорака –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица се пронајдени мртви по пукање во супермаркет во Швалмштад, мал град источно од Франкфурт, јавува Ројтерс, повикувајќи се на германската полиција. Loading… Полицијата на Твитер навела дека засега ништо не укажува дека постои закана по јавната безбедност, пренесува Танјуг.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва нема да може да ги задржи своите воени капацитети поради строгите санкции што и ги воведоа западните земји како одговор на конфликтот во Украина, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. Loading… „Сега имаме далекусежни санкции кои ќе ја вратат руската економија назад со децении, што значи дека нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две железнички компании во државна сопственост инвестираат во проект за автоматско поврзување на товарните возови. Loading… Во моментов, товарните вагони во Европа сè уште се спојуваат рачно, како и пред сто години, а процесот одзема многу време. Дојче Бан и францускиот SNCF најавија милијарда евра инвестиции во модернизација на товарниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Побарувачката за германски индустриски производи драстично падна во април, трет месец по ред, покажаа во вторникот податоците на Заводот за статистика, како одраз на намалените нарачки од странство погодени од руската инвазија на Украина. Loading… Новите нарачки во германската индустрија паднаа за 2,7 отсто во април во споредба со мартПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија се соочува со рекорден долг од 2,38 трилиони евра, кој продолжува да расте годинава. Loading… Владата на канцеларот Олаф Шолц додаде нови 139 милијарди евра нови задолжувања на високиот јавен долг за потребите на буџетот за 2022 година, објаснувајќи дека задолжувањето е неопходно поради дополнителните трошоци како резултат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската влада исполни едно од главните ветувања – минималецот ќе биде поголем. Но, расправата во петокот во парламентот веднаш го постави прашањето дали е тоа доволно за нормален живот во екот на големите поскапувања. Loading… Законската минимална плата на час ќе изнесува 12 евра во Германија од 1 октомври, одлучиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Германија, милиони станари мора да се прилагодат на зголемените трошоци за домување. Loading… Најголемата германска компанија за недвижнини, Dax group Vonovia, верува дека значително зголемување на киријата е неизбежно со оглед на високите стапки на инфлација. „Доколку инфлацијата остане на четири проценти, во иднина кириите ќе мора соодветно даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германските енергетски компании RWE и Uniper потврдија дека првпат платиле за руски гас според московскиот декрет кој предвидува плаќање во рубљи преку банка посредник во Русија, пренесува Хина. Loading… Според рускиот декрет од крајот на март, купувачите од „непријателските земји“ мора да отворат сметка во Газпромбанк на која префрлаат париПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија ќе ја снабдува Украина со системот за воздушна одбрана ИРИС-Т, рече канцеларот Олаф Шолц, по апелот на Киев и германските опозициски партии да ги зголемат испораките на тешко оружје. Loading… Шолц рече дека „Германија континуирано доставува воена помош од почетокот на војната“, посочувајќи на 15 милиони парчиња муниција, 100.000Прочитај повеќе