Германија

Германија или официјално Сојузна Република Германија, е земја во Централна Европа.

Таа е втора најнаселена земја во Европа по Русија и најнаселена земја членка на Европската унија. Има население од над 83 милиони во нејзините 16 конститутивни држави.

Германија се состои од шеснаесет покраини, кои на германски се нарекуваат Länder.

Секоја покраина има сопствен покраински устав и се во голема мерка автономни во поглед на нивната внатрешна организација.

Поради разликите во големина и население понатамошната административна поделба на овие покраини се разликува, особено помеѓу градовите-покраини (Stadtstaaten) и покраините со поголеми територии (Flächenländer).

За регионални административни цели, пет покраини (Баден-Виртемберг, Баварија, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Саксонија), имаат воведено вкупно 22 административни окрузи (Regierungsbezirke).

До 2009 година, земјата била поделена на 403 окрузи (Kreise) на општински ниво, кои се состојат од 301 рурален округ и 102 урбани окрузи.

Во продолжение сите вести поврзани со Германија.

Сподели со своите пријатели

Синдикатите во Германија за понеделник најавија генерален штрајк во транспортот и повикаа 350.000 вработени да престанат со работа 24 часа, а на тој ден почнува и третата рунда преговори меѓу работодавачите и вработените во јавниот сектор. Loading… Со невиден предупредувачки штрајк, синдикатот на железницата и транспортот ЕВГ и синдикатот наПрочитај повеќе

man and woman holding hands focus photo

Сподели со своите пријатели

Во иднина, сопружниците во Германија треба да имаат поголема слобода при изборот на презимето по бракот. Истото важи и за децата. Loading… „Сегашниот закон е премногу строг, особено кога станува збор за двојнi презимиња“, вели министерот за правда Марко Бушман од германската Либерално-демократска партија (ФДП). Тој смета дека е „крајноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешкиот претседател Петр Павел ја повика Германија да преземе лидерска позиција во безбедносниот сектор, за да се охрабрат и другите земји од Европската унија да го сторат тоа. Loading… За време на посетата на Берлин, Павел појасни дека Германија треба да заземе лидерска позиција во неколку области, вклучително и економијата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

При претресот насочен против групата на т.н Граѓани на Рајхот, припадник на специјалните полициски единици на Германија беше повреден со огнено оружје на југот на Германија. Loading… При претрес на објекти иницирани во неколку сојузни провинции како дел од истрагата против т.н Граѓани на Рајхот, во Ројтлинген на југот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија до крајот на месецот ќе ги испрати во Украина ветените тенкови Леопард и оклопните возила Мардер, најави командантот на специјалниот штаб за Украина, бригадниот генерал Кристијан Фројдинг. Loading… „Тоа“, смета тој, „ќе им даде можност на украинските вооружени сили повторно да преземат иницијатива“. Оружјето и муницијата, и од ГерманијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција и Германија не можат да бараат улога на неутрални посредници во мировниот процес во Украина, бидејќи тие се вклучени во конфликтот со Русија, изјавија за РИА Новости од руското Министерство за надворешни работи. Loading… Во врска со предлогот на поранешниот шеф на Минхенската безбедноснаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави, во четвртокот обраќајќи се пред Бундестагот, дека ѝ гарантира на Украина понатамошна воена помош, како од Германија, така и од европските земји. Loading… – Германија, заедно со своите европски партнери, ќе се погрижи Украина да продолжи да се снабдува со оружје и опрема за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици летови беа откажани во понеделникот на четири германски аеродроми поради прекин на работата на персоналот задолжен за безбедносните проверки, јавува Анадолија. Loading… Меѓународниот аеродром во Берлин најави дека во понеделник нема да има комерцијални полетувања, што ќе влијае и на некои дојдовни летови. Аеродромот откажа околу 200 летови, приПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата година Германија произвела значително повеќе електрична енергија во термоелектраните на јаглен, чиј удел во производството достигна 33,3 отсто, покажуваат податоците на Дестатис. Loading… Производството на електрична енергија во термоелектраните на јаглен лани се зголемило за 8,4 отсто, пренесува Хина. Со учество од 33,3 отсто во вкупното производство, јагленот бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Берлин подготвува нов закон за построга контрола на оружјето, според кој од потенцијалните сопственици ќе се бара психолошки тест, изјави во петокот германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер, по смртоносното пукање во салата на Јеховините сведоци во Хамбург. Loading… Таа спомна дека неодамнешниот бран на пукотници укажува на потребатаПрочитај повеќе