Германија

Германија или официјално Сојузна Република Германија, е земја во Централна Европа.

Таа е втора најнаселена земја во Европа по Русија и најнаселена земја членка на Европската унија. Има население од над 83 милиони во нејзините 16 конститутивни држави.

Германија се состои од шеснаесет покраини, кои на германски се нарекуваат Länder.

Секоја покраина има сопствен покраински устав и се во голема мерка автономни во поглед на нивната внатрешна организација.

Поради разликите во големина и население понатамошната административна поделба на овие покраини се разликува, особено помеѓу градовите-покраини (Stadtstaaten) и покраините со поголеми територии (Flächenländer).

За регионални административни цели, пет покраини (Баден-Виртемберг, Баварија, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Саксонија), имаат воведено вкупно 22 административни окрузи (Regierungsbezirke).

До 2009 година, земјата била поделена на 403 окрузи (Kreise) на општински ниво, кои се состојат од 301 рурален округ и 102 урбани окрузи.

Во продолжение сите вести поврзани со Германија.

white and pink petaled flowers on metal fence near concrete houses and tower at daytime

Сподели со своите пријатели

Високите кирии во поголемите германски градови им отежнуваат на компаниите да најдат квалификувани работници, покажа истражувањето на ревизорската куќа PwC. Loading… Многумина сметаат дека високите кирии се клучен недостаток на живеењето во голем град, што поттикна третина од испитаниците да размислуваат за нова работа. Некои веќе го промениле, откриле авторитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ги отфрли повиците за разговори со рускиот претседател Владимир Путин за ставање крај на конфликтот во Украина. Loading… „Слушаме гласови кои велат: Преговарајте со Путин. Но, Путин се однесува како очигледно да не сака да преговара за мир“, рече Баербок. „Тој постојано зборуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непосредно пред втората годишнина од рускиот напад врз Украина, се состануваат министрите за надворешни работи на Г-20. Loading… Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок дојде со јасна порака до нејзиниот руски колега Сергеј Лавров. Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја повика групата водечки економски сили Г-20 даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученикот, кој утрово со нож повреди четворица негови соученици во гимназијата во Вупертал на западот на Германија, боледувал од ментални нарушувања, изјави директорката на училиштето. Loading… Директорката на училиштето не соопшти повеќе детали за 17-годишното момче, јавува јавниот сервис WDR. Полицијата околу 10.00 часот добила повик дека ученик нападнал другиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот синдикат Верди денеска ги повика работниците во јавниот транспорт следната недела да стапат на предупредувачки штрајк низ целата земја, втор пат овој месец, за да го засилат притисокот врз работодавците во спорот за платите и работните услови. Loading… Како што изјави Верди, кој меѓу другото бара подобри услови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на германскиот Бундестаг денеска со мнозинство гласови на владејачката социјалдемократско-зелено-либерална коалиција го отфрли барањето на опозициските демохристијани за испорака на крстосувачки ракети Таурус за Украина. Loading… Опозициската Христијанско-демократска унија ЦДУ/ЦСУ поднесе барање во Бундестагот со кое се повикува на „пресврт во германската надворешна и безбедносна политика“, што ќе овозможиПрочитај повеќе

Таурус

Сподели со своите пријатели

Украина со месеци се обидуваше да ја убеди германската влада да ѝ испрати моќни крстосувачки ракети со долг дострел од типот Таурус. Loading… Крстосувачката ракета Taurus KEPD-350 се смета за едно од најмодерните оружја на германскиот Бундесвер. Тие ракети долги пет метри и тешки 1.400 килограми се лансирани со борбениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во средното училиште во Вупертал, на западот на Германија, ученик во четвртокот наутро со нож повредил неколку негови соученици, по што напаѓачот, кој исто така бил повреден, бил совладан и уапсен. Loading… Утрото околу 10 часот полицијата добила повик дека ученик со нож нападнал други ученици во гимназијата во центаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратеничките групи на владејачката коалиција во Германија го зголемуваат притисокот врз сопствената влада. Loading… Тие бараат испорака на оружје со долг дострел на Украина – но конкретно не го споменуваат германскиот ракетен систем Таурус. Украина веќе со месеци се надева дека ќе добие германски самонаведувачки ракети Таурус. Но, владата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската федерална влада го повика рускиот амбасадор откако беше објавена веста дека опозицискиот лидер Алексеј Навални е мртов. Loading… Оваа вест уследи по објавата на вдовицата на Навални дека тој е отруен и дека руските власти го кријат телото од семејството. Се верува дека е убиен руски опозиционер, а овааПрочитај повеќе