Габон

Сподели со своите пријатели

Четири месеци по соборувањето на династијата Бонго од децениското владеење во Габон богат со нафта, воената хунта на генералот Брис Олигуи Нгуема објави дека следните избори ќе се одржат во август 2025 година, пренесоа агенциите. Loading… „Август 2025: Избори и крај на транзицијата“, објави портпаролот на воените власти во живоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сменетиот претседател на Габон, Али Бонго Ондимба е во домашен притвор, објави новинската агенција АФП изјава на воени офицери. Loading… „Претседателот Али Бонго е во домашен притвор, опкружен со семејството и лекарите“, рекоа тие во изјавата емитувана на државната телевизија. Еден од синовите на претседателот е уапсен за „предавство“, сеПрочитај повеќе

blue and yellow flag on pole

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска изјави дека министрите за одбрана на Унијата ќе разговараат за ситуацијата во Габон и дека, доколку се потврди дека државен удар е спроведен во таа земја, тоа само ќе доведе до уште поголема нестабилност во регионот. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група високи воени офицери во Габон утринава преку националната телевизија објавија дека армијата ја презела власта, откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго освоил трет мандат. Loading… Полицајците рекоа дека зборуваат во име на сите безбедносни и одбранбени сили во централноафриканската држава, пренесува Ројтерс. Најавија дека резултатитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група високи воени офицери во Габон утринава преку националната телевизија објавија дека армијата ја презела власта, откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго освоил трет мандат. Loading… Полицајците рекоа дека зборуваат во име на сите безбедносни и одбранбени сили во централноафриканската држава, пренесува Ројтерс. Најавија дека резултатитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја започнува петдневната работна посета на Африка, при што ќе ги посети Габон, Ангола, Конго и Демократска Република Конго, соопшти денеска неговиот кабинет. Loading… Во соопштението се наведува дека целта на посетата е зајакнување на соработката со земјите од регионот. Макрон денеска и утре ќеПрочитај повеќе