Макрон ја почнува посетата на Африка

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја започнува петдневната работна посета на Африка, при што ќе ги посети Габон, Ангола, Конго и Демократска Република Конго, соопшти денеска неговиот кабинет.

Loading...

Во соопштението се наведува дека целта на посетата е зајакнување на соработката со земјите од регионот.

Макрон денеска и утре ќе учествува во Габон за да учествува на самитот за заштита на екваторијалните шуми.

Потоа ќе ја посети Ангола за да започне француско-анголско земјоделско партнерство.

Во соопштението се наведува дека во петок и сабота, на 3 и 4 март, Макрон ќе ги посети Конго и Демократска Република Конго за да ја зајакне соработката во областа на образованието, здравството, науката, културата и одбраната.