Фумио Кишида

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида планира да ги посети САД во јануари следната година. Loading… Кишида планира разговор со претседателот Џозеф Бајден за безбедносни прашања, јавува Ројтерс повикувајќи се на јапонски медиуми. Посетата е планирана за првите две недели од јануари, а се претпоставува дека на врвот на агендата на состанокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска му рекол на својот кинески колега Ли Кечијанг дека се надева дека двете земји ќе работат на конструктивни и стабилни односи, соопшти Министерството за надворешни работи на Јапонија. Loading… Двајцата се сретнаа на самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Камбоџа, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Штајнмаер е во посета на Јапонија и ја истакна одбранбената соработка на неговата земја со Јапонија и другите демократии во индо-пацифичкиот регион. Loading… Штајнмаер, по разговорот со јапонскиот премиер Фумио Кишида, на заедничката прес-конференција рече дека Германија и другите земји „посветени на слободата и демократијата стојат заедно иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија и Австралија оваа година потпишаа документи кои недвосмислено го зајакнуваат нивниот воен сојуз со цел да се спротивстави на растечката моќ на кинеската војска во индо-пацифичкиот регион. Loading… Минатата недела, јапонскиот премиер Фумио Кишида ја посети Канбера за да разговара со неговиот домаќин, австралискиот премиер Ентони Албанесе, за зајакнувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг и јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска се согласија дека е важно билатералните односи да се развиваат во позитивна насока, во разговорот во кој двајцата лидери одбележаа 50 години од нормализацијата на дипломатските односи меѓу двете земји, во моментов оптоварени со тензии, пренесува Ројтерс. Loading… Во телефонскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида изрази жалење за големата загуба на меѓународната заедница по смртта на кралицата Елизабета Втора, изразувајќи ја својата длабока тага, додека претседателот на Кина изрази сочувство до кралското семејство, владата и британскиот народ. Loading… „Заминувањето на кралицата, која го водеше Обединетото Кралство низ турбулентни времиња во светот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонската влада има намера да даде поттик за заживување на секторот за нуклеарна енергија, ослабен по катастрофата во Фукушима во 2011 година. Loading… Премиерот Фумио Кишида денеска најави дека ќе се разгледа можната изградба на „нуклеарни реактори од новата генерација“, што би било голема пресвртница за Јапонија. „Руската инвазија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија може да ја прекине обврската за поднесување негативен тест за Ковид за патниците и да го зголеми бројот на дневни влезови во земјата, објавија локалните медиуми, пренесува Ројтерс. Loading… Јапонија има некои од најстрогите гранични мерки за пандемијата меѓу големите економии, барајќи од патниците да покажат негативен тест заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе нема да води војна. Loading… Членовите на владата го одбележаа денот со посета на контроверзниот храм Јасукуни, потег што ќе ги налути Кина и Јужна Кореја, објави Ројтерс. Во храмотПрочитај повеќе