Фукушима

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот министер за економија, трговија и индустрија Кен Саито денеска го повика извршниот директор на Токио Електрик Пауер Компани Холдингс Инк Нуклеарната централа Даичи, со која управува компанијата. Loading… Саито му рекол на Кобајакава дека сака „раководството да преземе чекори за да спречи повторување и да обезбеди безбедност“ откако околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од оштетената јапонска нуклеарна централа Фукушима, започна третото испуштање на 7.800 тони прочистена радиоактивна отпадна вода во океанот. Loading… Јапонските власти рекоа дека две претходни изданија поминаа без проблем, објави АП. Операторот на фабриката, ТЕПКО, наводно, испуштил 7.800 тони пречистена вода во секое од претходните изданија и планира да испуштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници Јужнокорејци, вклучително и рибари, активисти и политичари, протестираа во Сеул против испуштањето на преработена контаминирана вода од јапонската нуклеарна централа Фукушима во океанот, објави CCTV. Loading… Учесниците извикуваа слогани како „Веднаш стоп со испуштањето на загадената вода“ и „Забрани за увозот на сите јапонски производи од морска храна“, повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тестирањето на морската вода во близина на нуклеарната централа Фукушима не открило зголемена радиоактивност, објави јапонското Министерство за животна средина откако властите во земјата одобрија испуштање во морето на пречистена радиоактивна вода што се користела за ладење на реакторот Фукушима. Loading… Испуштањето на пречистената вода од нуклеарната централа Фукушима започнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија најави дека на 24 август ќе почне да испушта повеќе од еден милион метрички тони прочистена радиоактивна вода од уништената нуклеарна централа Фукушима во морето, пренесува Танјуг повикувајќи се на Ројтерс. Loading… Оваа операција, која ќе се спроведе врз основа на план одобрен од Владата на Јапонија пред двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија планира да започне со испуштање на прочистена радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима, опустошената од цунами, во океанот уште на крајот на август, објави во понеделник јапонскиот дневен весник Asahi Shimbun, цитирајќи неименувани владини извори. Loading… Најавата најверојатно ќе дојде набргу откако премиерот Фумио Кишида ќе се сретне соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја во петокот соопшти дека планот на Јапонија за ослободување на прочистена радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима ги исполнува глобалните безбедносни стандарди и е во согласност со упатствата на надзорното тело на ОН што го одобри. Loading… Јапонија планира наскоро да започне со испуштање во океанот повеќе одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција на ОН за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, денеска се сретна со жителите во областа СИ Фукушима, загрижени за безбедноста на планот на јапонската влада да испушти прочистена радиоактивна вода од уништената нуклеарна централа Фукушима во океанот. Loading… Во планот за испуштање радиоактивна вода од Фукушима,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија доби одобрение од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во вторникот за планот за ослободување на прочистената радиоактивна вода од нуклеарната катастрофа во Фукушима во океанот, и покрај силното противење од Пекинг и локалните организации. Loading… По двегодишна проценка, агенцијата на Обединетите нации заклучи дека планот на Јапонија еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија денеска одбележа 12 години од силниот земјотрес и цунами што го погодија североисточниот дел на земјата, при што загинаа повеќе од 15.000 луѓе и предизвикаа нуклеарна катастрофа за која ќе бидат потребни децении за да се исчисти. Loading… Закрепнувањето од земјотресот со јачина од 9 степени и последователно цунамиПрочитај повеќе