Етиопија

Сподели со своите пријатели

Бројот на луѓе кои загинаа во лизгање на земјиштето во Етиопија се зголеми на 157, соопшти денеска државен претставник. Loading… „Потрагата сè уште трае. Областа е многу предизвикувачка. Досега пронајдовме 157 тела и веруваме дека бројот ќе се зголеми“, изјави за Ројтерс шефот на Националната агенција за одговор при катастрофи,Прочитај повеќе

a person using a credit card to pay for a machine

Сподели со своите пријатели

Најголемата комерцијална банка во Етиопија се обидува да врати големи суми пари што ги подигнале клиентите по „системски дефект“. Loading… Клиентите на банката откриле дека можат да подигнат повеќе готовина отколку што имале на нивните сметки во саботата. Повеќе од 40 милиони долари се повлечени или префрлени во други банки,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати и Етиопија денеска ја поздравија одлуката на лидерите на БРИКС да се прошират и да ги поканат овие две земји да се приклучат на економскиот сојуз. Loading… Претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан денеска изјави дека го почитува вклучувањето на неговатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на граничната полиција на Саудиска Арабија со употреба на малокалибарско и експлозивно оружје убиле стотици Етиопјани кои се обиделе да стигнат до Саудиска Арабија преку Јемен, тврди хуманитарната организација Хјуман рајтс воч (HRW). Loading… Во извештајот се наведува дека групата анализирала повеќе од 350 видеа и фотографии објавени наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 238.000 луѓе ги загубиле животите минатата година во конфликти ширум светот, повеќе од кога било во овој век. А војната во Украина не беше ни најкрвавиот конфликт. Loading… Минатата 2022 година беше најлоша од почетокот на 21 век по бројот на жртви на војните – 238.000 загинати. Тоа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска пристигна во Етиопија, на почетокот на тридневната турнеја низ Источна Африка, при што ќе ја посети и Кенија, пренесоа африканските агенции. Loading… Во екот на зајакнувањето на влијанието на Пекинг и Москва на Црниот континент и неподготвеноста на поголемиот дел од Африка да заземе странаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата во Етиопија денеска соопшти дека формирала привремена управа за северниот регион Тиграј, што е клучен чекор во спроведувањето на мировниот план за ставање крај на војната во таа земја. Loading… Горниот дом на етиопскиот парламент воспостави привремена администрација, а премиерот Абиј Ахмед го назначи Гетачу Реда за шеф наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оваа војна се одвива во целосна темнина за Западот и однесе 600.000 животи, го започнува својот авторски текст за Гардијан, етиопската писателка Магдалена Абраха. Loading… Неговите жртви сведочеа за шокантни кршења на човековите права и, трагично, цивилите беа намерно цел на напади. Десетици илјади жени беа силувани. Тоа трае двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хиените ги собираат труповите на селаните, градовите се изложени на воздушни напади, постарите мажи и млади жени насилно се регрутираат во армијата – ова се ужасни сведоштва од војната која однесе десетици, ако не и стотици илјади жртви во историскиот регион на Етиопија Тигрaј. Loading… Областа некогаш била туристичка атракција,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус во средата изјави дека има „многу мали шанси да се спречи геноцид“ во неговиот роден регион Тигра, во северна Етиопија. Loading… Тедрос, кој претходно беше министер за здравство и министер за надворешни работи на Етиопија, остро ги критикуваше етиопските властиПрочитај повеќе