HRW тврди дека Саудиска Арабија убивала Етиопјани на границата со Јемен

Сподели со своите пријатели

Припадниците на граничната полиција на Саудиска Арабија со употреба на малокалибарско и експлозивно оружје убиле стотици Етиопјани кои се обиделе да стигнат до Саудиска Арабија преку Јемен, тврди хуманитарната организација Хјуман рајтс воч (HRW).

Loading...

Во извештајот се наведува дека групата анализирала повеќе од 350 видеа и фотографии објавени на социјалните мрежи или собрани од други извори, создадени помеѓу 12 мај 2021 година и 18 јули 2023 година, а биле анализирани и стотици квадратни километри снимка. на кои се гледаат телата на убиените мигранти, пренесува АП.

„На снимките се гледаат мртви и ранети мигранти на патеки, во кампови и медицински установи, по зголемувањето на бројот на гробници во близина на камповите за мигранти, како и на рутата што моментално ја користат мигрантите кои се обидуваат да ја преминат границата“, се вели во извештајот.

ХРВ соопшти дека нејзините претставници разговарале со 38 етиопски мигранти и четворица роднини, луѓе кои се обиделе да ја преминат границата помеѓу март 2022 и јуни 2023 година, кои рекле дека виделе како саудиските граничари пукаат или фрлаат експлозив врз групи мигранти.

Таа хуманитарна организација тврди дека бројот на загинати би можел да биде „веројатно илјадници“.

АП вели дека ОН веќе ги испрашувале властите во Саудиска Арабија за тоа дали нивните војници отвориле оган врз мигрантите во она што може да се нарече шема на напади долж границата со Јемен, каде што војната беснее со месеци.

Во писмото испратено од ОН до Саудиска Арабија се наведува дека мигрантите, „доколку се фатени, наводно често биле подложени на тортура така што граничарите ги ределе и пукале во нозете за да видат колку длабоко ќе отиде куршумот, а исто така биле прашани дали повеќе сакаат да бидат застрелани во рака или во нога”.

Се додава дека оние кои би преживеале таков третман морале да се преправаат дека се мртви за да избегаат.

Loading...

Во писмото што мисијата на Саудиска Арабија го испрати до ОН во март, беше посочено дека Ријад „категорично ги негира“ наводите дека земјата извршува какви било „систематски“ убиства на границата.