Ерусалим

Сподели со своите пријатели

Вооружен маж денеска отвори оган врз возило во источен Ерусалим при што рани две лица, соопшти израелската служба за итни случаи. Loading… Нападот се случи во време на зголемени тензии во израелско-палестинскиот конфликт и за време на муслиманскиот свет месец Рамазан, кој оваа година се совпадна со еврејскиот празник Пасха,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската полиција рано утринава нападна десетици верници во џамијата Ал Акса во Ерусалим, според изјавите на очевидци, палестинските власти и полициското соопштение, пренесува Ројтерс. Loading… Полицијата соопшти дека интервенцијата била одговор на претходните немири и биле принудени да влезат во комплексот откако маскирани екстремисти се заклучиле во џамијата со пиротехничкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група од околу 15 демонстранти утрово се врзаа за портата на Кнесетот во Ерусалим, како дел од протестот против владините политики. Loading… „Наместо да ја решат станбената криза, да се борат со трошоците за живот и да го обноват образовниот систем – членовите на коалицијата вршат режимски пуч, формираат опасниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица се ранети во напад во близина на Стариот град во Ерусалим, само неколку часа по терористичкиот напад на синагога во кој загинаа седум лица, изјави портпаролот на полицијата за Военото радио, пренесе Ројтерс. Loading… Напаѓачот отворил оган на улицата Малот, објави „Џерусалим пост“, пренесува Танјуг. Двајца цивилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската полиција приведе 42 Палестинци во врска со нападот во кој загинаа седум лица во окупираниот Ерусалим. Loading… Најмалку седум лица загинаа во вооружен напад во еврејска населба во областа Ерусалим. Портпаролот на израелската полиција изјави дека се преземени активности во врска со нападот. Евидентирано е дека во акциите извршениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица се повредени во пукање во археолошкиот локалитет Град Давид во Ерусалим, Израел. Loading… Според полицијата, напаѓачот бил „неутрализиран“. Престрелката се случи помалку од 24 часа по терористичкиот напад на синагога во населбата Неве Јаков во Ерусалим, во кој загинаа седум лица.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинците на Западниот Брег и Појасот Газа го прославија синоќешниот терористички напад во кој загинаа седум Израелци, а тројца беа ранети во близина на синагога во источен Ерусалим, јавија израелските медиуми. Loading… Палестинските медиуми објавија дека се славело во градовите низ Западниот Брег, во Рамала, Наблус, Џенин, Хеброн, делови одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите 15 земји-членки на Советот за безбедност на ОН го осудија терористичкиот напад во петокот во Источен Ерусалим, во кој загинаа седум лица, а тројца беа тешко ранети, изјавија двајца дипломати на ОН за Тајмс оф Израел. Loading… Седницата на ОН се одржа зад затворени врати, а претставниците на ИзраелПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, разговараше со премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и ја понуди „целата потребна помош и поддршка“, по терористичкиот напад во синагога во предградијата на Ерусалим, објави Белата куќа. Loading… Во терористички напад на синагога во населбата Неве Јаков во Ерусалим, седум лица загинаа, 10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестински Хамас официјално ја презеде одговорноста за нападот на синагога во Ерусалим во кој загинаа седум лица, а тројца беа ранети. Loading… Советот за безбедност на ОН едногласно го осуди овој чин. Алкам Каири (21), напаѓачот кој отвори оган врз верниците кои излегуваа од синагога во северниот дел на источенПрочитај повеќе