Емануел Макрон (Page 11)

Сподели со своите пријатели

Белоруската новинска агенција NEXTA објави „историско видео“ од разговорот меѓу украинскиот лидер Володимир Зеленски и неговиот француски колега Емануел Макрон. Loading… Двајцата лидери разговарале веднаш по почетокот на руската инвазија, кога Зеленски имал едно барање до својот соговорник, што, судејќи според реакцијата на Макрон, беше премногу тешко. Имено, Макрон првоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебуне и францускиот колега Емануел Макрон се договорија да отворат нова страница во билатералните односи меѓу двете земји засновани на взаемно почитување и интереси по речиси една година тензии, јавува Анадолија. Loading… По средбата во палатата Ел Мурадија, Тебун одржа заедничка прес-конференција со Макрон, кој дојде воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон од денеска до 27 август е во посета на Алжир, а неговата посета има за цел да го обнови партнерството меѓу двете земји по повеќемесечната криза. Loading… Како што претходно беше најавено од Елисејската палата, патувањето ќе придонесе за „продлабочување на билатералните односи ориентирани кон иднинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди Французите на „голема промена“ која ќе донесе „крај на изобилството и негрижата“. Loading… „Имаме голема промена“, предупреди шефот на државата, осврнувајќи се на неодамнешната серија „сериозни кризи“, од Украина до сушата, говорејќи на почетокот на владината седница. „Можеби изгледа дека моментот во кој живеемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден разговараше со неговиот француски колега Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и британскиот премиер Борис Џонсон, а четворицата лидери се согласија да продолжат да ја поддржуваат Украина. Loading… Белата куќа објави, пренесува Танјуг, дека светските лидери разговарале за ситуацијата во украинската нуклеарна централа Запорожје, вклучувајќи јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Франција утре ќе се одржи вториот круг од претседателските избори на кои ќе се натпреваруваат актуелниот претседател и лидер на Републиката во движењето Емануел Макрон и кандидатот на десницата Марин Ле Пен. Loading… Последните истражувања на јавното мислење предвидуваат дека Макрон ќе победи со 57 отсто од гласовите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ги концентрира нападите во Украина на сепаратистичката зона Донбас, на истокот на земјата, во обид да постигне „победа“ за 9 мај, годишнината од капитулацијата на нацистичка Германија во 1945 година, францускиот претседател Емануел изјави денеска Макрон, пренесе Франс прес. Loading… „За Русија 9 мај еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Французите се поканети на гласање за првиот круг од претседателските избори кои ќе се одржат в недела, во големата сенка на војната во Украина, а според анкетите се очекува победа на дуелот како и на претходните избори во 2017 година, актуелниот претседател, центристот Емануел Макрон и кандидатката на крајната десницаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека неговата земја е подготвена да биде гарант на мировниот процес во Украина откако ќе дојде до прекин на огнот. Loading… – Во одреден момент ќе биде прогласен прекин на огнот, ќе биде неопходно да се изгради мир. Тоа не може да се направи безПрочитај повеќе