Емануел Макрон

Сподели со своите пријатели

Во Франција утре ќе се одржи вториот круг од претседателските избори на кои ќе се натпреваруваат актуелниот претседател и лидер на Републиката во движењето Емануел Макрон и кандидатот на десницата Марин Ле Пен. Loading… Последните истражувања на јавното мислење предвидуваат дека Макрон ќе победи со 57 отсто од гласовите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ги концентрира нападите во Украина на сепаратистичката зона Донбас, на истокот на земјата, во обид да постигне „победа“ за 9 мај, годишнината од капитулацијата на нацистичка Германија во 1945 година, францускиот претседател Емануел изјави денеска Макрон, пренесе Франс прес. Loading… „За Русија 9 мај еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Французите се поканети на гласање за првиот круг од претседателските избори кои ќе се одржат в недела, во големата сенка на војната во Украина, а според анкетите се очекува победа на дуелот како и на претходните избори во 2017 година, актуелниот претседател, центристот Емануел Макрон и кандидатката на крајната десницаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека неговата земја е подготвена да биде гарант на мировниот процес во Украина откако ќе дојде до прекин на огнот. Loading… – Во одреден момент ќе биде прогласен прекин на огнот, ќе биде неопходно да се изгради мир. Тоа не може да се направи безПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон укажа на „неблагодарниот“ дијалог што го води со неговиот руски колега Владимир Путин и неговиот „цинизам“, наведувајќи дека предлогот за хуманитарна операција во Мариупол е „експлицитно отфрлен“. Loading… „Улогата во дијалогот со рускиот претседател е неблагодарна, поминувам часови во разговори. Цинизмот е присутен во секој разговор,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон реагираше на масакрот во Буча повикувајќи на забрана за увоз на руски јаглен и нафта, пренесува Киев Индипендент. Loading… „Постојат многу јасни индиции за воени злосторства“, додаде тој.   Мајката и близначињата ослепеле по експлозијата во Украина. Биле спасени од полски лекар   Францускиот претседател велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека треба да се воведат дополнителни санкции кон Русија, откако Украина ги обвини руските сили за убивање цивили во украинскиот град Буча. Loading… Макрон за радиото Франс Интер изјави дека има „многу јасни индиции“ кои укажуваат дека руските сили се одговорни за воените злосторстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин, се наведува во соопштението од Елисејската палата, пренесува Ројтерс. Loading… Портпаролката на француското Министерство за надворешни работи, Ен-Клер Лежандре, претходно изјави за BFM TV дека Макрон планира денеска повторно да разговара со Путин по телефон, додава ТАСС.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Економист ги коментираше земјите кои помагаат и оние за кои смета дека не и помагаат на Украина во борбата против Русија. Loading…   Киев: Денеска без отворање хуманитарни коридори   „Макрон се плаши“ Тој остро го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон за неуспехотПрочитај повеќе