Емануел Макрон

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон вети 150 милиони американски долари на Меѓународниот фонд за развој на земјоделството (ИФАД) за борба против сиромаштијата и климатските промени во руралните области. Loading… Франција одлучи да биде домаќин и да го организира 13-тото надополнување на ИФАД и сега покренува иницијатива за придонеси со самата распределбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс Трети денеска ја започнува тридневната официјална посета на Франција, за време на која ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон со цел да се подобрат односите меѓу двете земји. Loading… Кралот Чарлс и кралицата Камила ќе ја започнат својата посета на Франција со присуство на церемонијаПрочитај повеќе

woman smoking

Сподели со своите пријатели

Франција има намера да ги забрани електронските цигари за еднократна употреба, изјави француската премиерка Елизабет Борн за радио станицата RTL, пренесува Хина. Loading… „Тоа е важно јавно здравствено прашање“, рече Борн, додавајќи дека владата подготвува планови за национална програма за борба против потрошувачката на тутун, за која рече дека еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека постигнал „многу важен договор за обука на нашите пилоти во Франција“ во вчерашниот разговор со францускиот претседател Емануел Макрон. Loading… „Нашата коалиција на модерни борци станува посилна“, рече Зеленски во своето видео обраќање. Украинскиот лидер не појасни за каков тренинг се работи. Франција гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатонеделниот воен удар во Нигер сериозно ги уништи надежите на францускиот претседател Емануел Макрон дека ќе се воспостави „нова ера“ во односите меѓу Франција и африканскиот континент, пишува Економист. Loading… Демонстрантите во Ниамеј, главниот град на Нигер, на 30 јули извикуваа: „Долу Франција“. Толпата ја нападна француската амбасада, палејќи гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска за „нов империјализам“ во Пацификот за време на посетата на регионот. Loading… Тој го осуди „предаторското однесување на големите сили“ во регионот, каде Кина ги проширува трговските и безбедносните врски. Франција, која има островски територии што го опфаќаат Индо-Пацификот, вклучително и Француска Полинезија, гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика жителите на Нова Каледонија да ја „изградат иднината“, по трите референдуми за самоопределување на кои беше отфрлена независноста на архипелагот. Loading… Една од целите на втората посета на Макрон на таа француска територија во Пацификот е да разговара за предизвиците на 21 векПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека по неодамнешните немири низ Франција предизвикани од полициското убиство на тинејџер во предградијата на Париз, ја научил лекцијата дека на земјата и треба ред и враќање на власта на секое ниво. Loading… „Лекцијата што ја научив од ова е ред, ред и ред“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон не добил покана за претстојниот самит на БРИКС, иако побарал да учествува на него, пишува јужноафриканскиот портал „NJuz24“. Loading… Претседателот на Јужноафриканската Република и претседавачот со БРИКС испратија покани до лидерите на 70 земји, но меѓу нив не се Макрон, американскиот претседател Џозеф Бајден и британскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да не ја менува премиерката Елизабет Борн и не подлегна на притисокот да ја промени политиката што ја водеше во изминатите неколку бурни месеци, соопшти неговиот кабинет, пренесува Ројтерс. Loading… По неколкумесечни немири и штрајкови поради пензиските реформи на Макрон и петдневни немири и грабежиПрочитај повеќе