Насилни протести: Нова Каледонија бара независност од Франција (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Имаше насилни протести за независност на француската прекуморска територија Нова Каледонија.

Loading...

Спорна промена на уставот

Протестите и насилството се одржаа пред дебатата утринава во францускиот парламент за измените на уставот на Нова Каледонија.

Предложените измени ќе овозможат повеќе француски жители да гласаат на изборите во Нова Каледонија, за кои поддржувачите на независноста стравуваат дека негативно ќе влијае на гласовите на домородните Канаци.

Имаше протести и судири со безбедносните сили, особено во предградијата на главниот град Нумеа, објави јавната телевизија 1ère Nouvelle-Calédonie.

 

 

Од вчера горат неколку продавници и автомобили. Очевидци на социјалните мрежи известуваат за грабежи и апсења.

Loading...

Училиштата и јавните служби во островската држава ќе бидат затворени во следните неколку дена.

Меѓународниот аеродром во Нумеа е затворен, а сите комерцијални летови се откажани, се вели во соопштението на аеродромскиот оператор.

 

 

Францускиот висок комесар Луј Ле Фран објави дека неколку полицајци се повредени и дека побарал засилување од Париз за да го одржи редот и законот.

Нова Каледонија е важна за Париз како стратешка воена база и поради наоѓалиштата на никел таму.

Жителите гласаа да остане дел од Франција на три референдуми во 2018, 2020 и 2021 година. Но, движењето за независност го бојкотираше последното гласање и најави дека нема да го прифати резултатот.

Loading...

 

 

 

Макрон сака да го зголеми влијанието во Пацификот

Преговорите за новиот статус на прекуморската територија продолжија во Франција минатата година.

Во јули, претседателот Емануел Макрон отпатува за Нумеа и во говорот пред бројните поддржувачи најави уставна реформа специфична за Нова Каледонија.

Протестите се насочени против планот да им се даде право на глас на околу 25.000 гласачи со француско потекло кои непрекинато живеат во Нова Каледонија повеќе од 10 години.

Досега гласовите на сите жители кои не живееле во Нова Каледонија пред 1998 година беа „замрзнати“.

Loading...

Регионот, со околу 270.000 жители, веќе доби широка автономија според Договорот Нумеа од 1998 година.

Париз се надева дека ќе склучи нов договор во наредните месеци.

Претседателот на Нова Каледонија Луис Мапу беше избран во 2021 година како прв домороден лидер на Канак кој се залагаше за независност.

Изборите за собранијата и конгресот на Нова Каледонија кои требаше да се одржат во мај се одложени до крајот на годината.

Една од петте индо-пацифички островски територии што ги држи Франција, Нова Каледонија е централниот дел на планот на францускиот претседател Емануел Макрон да го зголеми своето влијание во Пацификот.

Областа богата со никел е на 20.000 километри од Франција, со население од 270.000, вклучувајќи 41 отсто Меланезијци и 24 отсто од европско потекло, главно Французи.

Loading...