Џејмс Марапе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен потпиша договор за одбрана и поморски надзор со Папуа Нова Гвинеја што ќе ја олесни заедничката обука меѓу силите на двете земји. Loading… „Одбранбената соработка ја создадоа САД и Папуа Нова Гвинеја како еднакви и суверени партнери“, рече Блинкен на церемонијата на потпишување. Претходно БлинкенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиски универзитетски професор е киднапиран во Папуа Нова Гвинеја, потврди премиерот на Папуа Нова Гвинеја Џејмс Марапе. Loading… Австралиецот, археолог кој работи за австралиски универзитет, на патувањето бил придружуван од неколку студенти од локалниот универзитет во Папуа Нова Гвинеја, кои исто така биле земени како заложници, изјавиле за Ројтерс дваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја го објави новиот состав на владата, кој вклучува не само некои нови лица, туку и некои нови позиции, меѓу кои и функцијата министер за кафе. Loading… Објавата, прва од ваков вид во светот, ја покажува посветеноста на владата за проширување на клучните земјоделски индустрии, речеПрочитај повеќе