Австралиски професор и неколку студенти киднапирани во Папуа Нова Гвинеја

Сподели со своите пријатели

Австралиски универзитетски професор е киднапиран во Папуа Нова Гвинеја, потврди премиерот на Папуа Нова Гвинеја Џејмс Марапе.

Loading...

Австралиецот, археолог кој работи за австралиски универзитет, на патувањето бил придружуван од неколку студенти од локалниот универзитет во Папуа Нова Гвинеја, кои исто така биле земени како заложници, изјавиле за Ројтерс два извори запознаени со инцидентот.

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја рече дека полицијата и армијата се во состојба на готовност, а владата работи со мисионери како посредници.

„Сакаме овие криминалци да ги ослободат оние што се во заробеништво“, изјави тој за телевизијата ABC.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕКСПЛОЗИЈА НА БРОД! Најмалку 40 лица загинаа

Идентитетот на киднапираните не беше соопштен поради чувствителноста на ситуацијата.