Џејмс Клеверли

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен во петокот го осуди нападот на вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога во кој загинаа седум лица, а повеќе беа ранети, а нападот го осудија и Обединетите нации, Велика Британија, Обединетите Арапски Емирати… Loading… „САД силно го осудуваат страшниот терористички нападПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли на Твитер реагираше на фактот што руската влада го стави на списокот на санкционирани лица. Loading… „Бев санкциониран од руската влада. Тоа е добро“, напиша тој.   I’ve been sanctioned by the Russian government. Good. If this is the price for supporting UkrainianПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран го обеси британско-иранецот Алиреза Акбари, објави новинската агенција Мизан, откако го осуди на смрт под обвинение дека шпионирал за Велика Британија. Loading… Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли во петокот рече дека Иран не смее да го погуби Акбари, поранешен заменик министер за одбрана на Иран. Велика БританијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирански суд осуди на смрт британско-ирански државјанин откако го прогласи за виновен за шпионирање за Велика Британија, соопшти судското тело во средата, што го налути Лондон, кој побара да не се изврши пресудата. Loading… „Алиреза Акбари е осуден на смрт за корупција и загрозување на внатрешната и надворешната безбедност наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија воведе санкции за руски полковник кој командува со тенковска дивизија на руската армија која е на фронтот од почетокот на инвазијата на Украина на крајот на февруари. Loading… Полковникот Рамил Ракматуловиќ е санкциониран поради улогата командант на 90-та тенковска дивизија, соопшти британското Министерство за надворешни работи. Објавувајќи санкцииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија воведе санкции за четворица руски бизнисмени чии компании се поврзани со војната во Украина, соопшти денеска британското Министерство за надворешни работи. Loading… Меѓу санкционираните се и Александар Абрамов и Александар Фролом, кои Британија ги поврзува со рускиот бизнисмен Роман Абрамович, кој беше санкциониран од Лондон на почетокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак го објави составот на неговиот кабинет. Тој го назначи Доминик Рааб за вицепремиер и министер за правда, додека министрите за финансии и надворешни работи Џереми Хант и Џејмс Клеверли ќе останат на своите позиции. Loading… Џереми Хант, кој денеска беше повторно назначен за канцелар на ВеликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли смета дека тепањето на демонстрантите во кинескиот конзулат е неприфатливо и дека владата размислува за понатамошни чекори. Loading… Инцидентот се случи во неделата на протестот против кинескиот претседател Си Џинпинг во Манчестер. Британија го повика кинескиот вршител на должноста во Лондон за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските ракетни и беспилотни напади врз украинските градови се „кукавички“ потези на Владимир Путин, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, додавајќи дека тоа се „очајнички потези на човек кој ја губи војната“. Loading… „Путин не успеа да ги освои украинските градови и градови со тенкови, а сегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка Лиз Трас и на 25 владини министри се продаваат на интернет, објавија локалните медиуми. Loading… Броевите се достапни на сомнителна американска страница која наплаќа само 6,49 фунти (7,44 евра) за неделен пристап до базата на податоци на телефонски броеви земени во претходните сајберПрочитај повеќе