Британија воведе санкции за руски полковник

Сподели со своите пријатели

Велика Британија воведе санкции за руски полковник кој командува со тенковска дивизија на руската армија која е на фронтот од почетокот на инвазијата на Украина на крајот на февруари.

Loading...

Полковникот Рамил Ракматуловиќ е санкциониран поради улогата командант на 90-та тенковска дивизија, соопшти британското Министерство за надворешни работи.

Објавувајќи санкции против уште 30 лица ширум светот, Форин Офисот ги опиша како „корумпирани политички фигури, прекршители на човековите права и извршители на сексуално насилство во конфликти“.

Новите санкции беа координирани со меѓународните партнери за одбележување на Меѓународниот ден за борба против корупцијата и Светскиот ден на човековите права.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чеченци силувале новинарка пропагандист на Путин?

„Мораме да промовираме слободни и отворени општества“

„Наша должност е да промовираме слободни и отворени општества ширум светот“, рече британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли и додаде:

„Санкциите што ги воведуваме денес се нов чекор кон разоткривање на оние кои стојат зад страшните прекршувања на најосновните човекови права. Ние сме посветени да го искористиме секој достапен притисок што ни е на располагање за да обезбедиме иднина на слобода наместо страв“, рече британскиот министер.