Доминиканска Република

Сподели со своите пријатели

Најмалку 25 лица, меѓу кои и едно четиримесечно бебе, загинаа, а десетици се повредени во експлозија во градот Сан Кристобал во Доминиканската Република. Loading… Не е познато што ја предизвикало експлозијата во деловното подрачје на градот. Меѓу уништените згради има продавница за железарија, ветеринарна клиника и фабрика за пластика, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на пазар во близина на главниот град на Доминиканската Република. Loading… Силна експлозија проследена со пожар се случила во пекарница во градот Сан Кристобал, кој се наоѓа западно од Санто Доминго, соопштија властите. По експлозијата се издигна густПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маж од Доминиканската Република лебдел изгубен во Карипското Море цели 24 дена, а преживеал, како што вели, јадејќи по малку кечап секој ден. Loading… Елвис Франсоа (47) е пронајден на околу 220 километри северозападно од колумбискиот Пуерто Боливар, откако во авион на трупот на неговата едрилица бил изгравиран зборот „помош“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици деца без придружба се протерани од Доминиканската Република, според извештајот на УНИЦЕФ, поради сеопфатните напори на владата да ги отстрани „осомничените“ мигранти без документи од земјата, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Агенцијата на Обединетите нации за правата на децата УНИЦЕФ прими најмалку 1.800 деца без придружба донесени на Хаити од доминиканскитеПрочитај повеќе