Маж 24 дена бил изгубен на Карипското Море, преживеал со кечап

Сподели со своите пријатели

Маж од Доминиканската Република лебдел изгубен во Карипското Море цели 24 дена, а преживеал, како што вели, јадејќи по малку кечап секој ден.

Loading...

Елвис Франсоа (47) е пронајден на околу 220 километри северозападно од колумбискиот Пуерто Боливар, откако во авион на трупот на неговата едрилица бил изгравиран зборот „помош“, соопшти колумбиската морнарица во четвртокот.

– Немав храна, рекол тој.

Невремето го одвлекло

Франсоа, кој по потекло е од Доминиканската Република, рече дека го поправал својот брод во близина на холандскиот дел на островот Сент Мартин во декември кога неповолните временски услови го одвлекле во морето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН: Светот ја губи трката за спас на глечерите што се топат

Тој рече дека немал навигациски вештини и дека не можел да маневрира со бродот назад до брегот и бил изгубен во морето со недели.

„Дваесет и четири дена, нема компјутер, нема со кого да разговараш. Не знаеш што да правиш, не знаеш каде си. Беше страшно“, рече тој. Изгубив надеж, размислував за семејството“.

Откако бил спасен, тој бил пренесен во пристанишниот град Картагена, каде што добил медицинска помош, а подоцна бил предаден на имиграциските власти, кои го вратиле дома, соопштија колумбиските власти.