Днепар

Сподели со своите пријатели

Седум лица се повредени во рускиот напад на украинскиот град Днипро, соопшти гувернерот на областа Днепропетровск, Серхиј Лисак. Loading… Тој на Телеграм изјави дека меѓу повредените има едномесечно момче и 17-годишно момче. Според Лисак, украинските системи за противвоздушна одбрана собориле два руски ракети, но нивните делови паднале врз цивилната инфраструктура,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија денеска соопшти дека извршила „серија успешни“ операции на левиот брег на реката Днепар, кој беше окупиран од руските сили на југот на земјата. Loading… „Украинските одбранбени сили извршија серија успешни акции на левиот брег на реката Днепар“ во регионот Херсон (југ), објави командата на украинската морнарица на Фејсбук,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изминатите три недели, руските сили спречија пет обиди на украинските вооружени сили да слетаат на левиот брег на реката Днепар во насока на Херсон. Loading… Како што наведува руското Министерство за одбрана во денешното соопштение, „поради борбите дневните загуби на непријателот изнесуваат 130 загинати и ранети воени лица, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на јули, украинските единици загубија околу 900 луѓе додека се обидуваа да го преминат левиот брег на Днепар, објави вршителот на должноста гувернер на областа Херсон, Владимир Саљдо. Loading… Салдо рече дека украинската армија е во „ќорсокак“ на десниот брег на регионот Херсон, бидејќи не може да пренесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Брзината на протокот на реките Днепар по уништувањето на хидроцентралата Каховка е зголемена за десет пати, изјави премиерот на Херсонската област Андреј Алексејенко. Loading… – Задачата ја отежнува фактот што брзината на протокот на Днепар се зголеми десеткратно. На вечерниот состанок на персоналот беше донесена одлука за секое поплавено подрачјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија синоќа изврши воздушни напади врз градот Днепар на југоисточниот дел на Украина, соопштија утрово украинските власти, а медиумите објавија и серија експлозии. Loading… Шефот на регионот Сергиј Лисак ги пофали украинските воздухопловни сили за соборувањето на руските ракети. Лисак ги нарече руските сили „терористи“ на Телеграм, објави Ројтерс. НовинскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Украина повторно се обидоа да пренесат војници преку Днепар во правец Каменка-Днепровск, и тој напад беше одбиен, тврди член на Главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје, Владимир Рогов. Loading… „Синоќа беше спречен нов обид на милитантите на Зеленски да го нападнат Днепар и да слетаат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат шест месеци откако Русија ја започна инвазијата на Украина. Loading… Експлозии на Националниот ден на Украина, 24 август, одекнаа утрово во градот Харков на североистокот на земјата и во централните градови Запорожје и Днепар, соопштија локалните власти. Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа предупреди дека на Националниот денПрочитај повеќе