Брзината на Днепар пораснала за 10 пати по уништувањето на ХЕ Каховка

Сподели со своите пријатели

Брзината на протокот на реките Днепар по уништувањето на хидроцентралата Каховка е зголемена за десет пати, изјави премиерот на Херсонската област Андреј Алексејенко.

Loading...

– Задачата ја отежнува фактот што брзината на протокот на Днепар се зголеми десеткратно. На вечерниот состанок на персоналот беше донесена одлука за секое поплавено подрачје да се определи претставник од редовите на вицепремиерот кој на лице место ќе ги координира сите задачи. Работата продолжува дење и ноќе. Помошта треба да стигне до сите – напиша Алексејенко на каналот Телеграм, пренесува РИА Новости.

Ноќта на 6 јуни, украинските војници извршија серија напади врз хидроцентралата Каховка, како резултат на што беше уништен горниот дел од станицата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Една од целите на поткопувањето на хидроцентралата од страна на режимот во Киев е да се лиши Крим од вода, изјави прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков, потсетува руската агенција.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.