Украинците се обиделе да го преминат Днепар, загинаа околу 900 војници

Сподели со своите пријатели

Во текот на јули, украинските единици загубија околу 900 луѓе додека се обидуваа да го преминат левиот брег на Днепар, објави вршителот на должноста гувернер на областа Херсон, Владимир Саљдо.

Loading...

Салдо рече дека украинската армија е во „ќорсокак“ на десниот брег на регионот Херсон, бидејќи не може да пренесе големи сили на левиот брег на Днепар, пренесува Тас.

„Непријателот е во ќорсокак – префрлањето мали групи на левиот брег не му носи успех, тој оправдано се плаши од обидот да префрли големи сили. Нашата армија е подготвена да одбие секој непријателски напад“, рече Саљдо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Затворен руски опозиционер: Свесен сум за опасноста. Мојот живот е во рацете на Путин

Руската армија успешно ги одби сите непријателски напади, за три недели беа уништени повеќе од 30 моторни чамци, 2 тенкови, 28 хаубици, два повеќецевни системи и два радари.

Исто така, според Саљдо, уништени се 7 магацини за муниција и две командни пунктови.

Непријателот претрпе најголем дел од неговите загуби кога се обиде да го премине Днепар во областа на Косата Кинбурн и мостот Антоновски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.