Москва: Украинците се обидоа да се симнат преку Днепар

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Украина повторно се обидоа да пренесат војници преку Днепар во правец Каменка-Днепровск, и тој напад беше одбиен, тврди член на Главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје, Владимир Рогов.

Loading...

„Синоќа беше спречен нов обид на милитантите на Зеленски да го нападнат Днепар и да слетаат во регионот Каменка-Днепровск“, рече тој, пренесува РИА Новости.

Според него, украинската армија се обидува да испита слаба точка во одбраната, бидејќи пред тоа извршиле слетување во правец на Енергодар, Днепрорудни и Василиевка.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полските земјоделци ги блокираат граничните премини со Украина