Димитар Ковачевски

Димитар Ковачевски е актуелен премиер на Македонија, избран од Собранието на 16 јануари 2022 година.

Претходно Ковачевски бил заменик министер за финансии во Втората влада на Зоран Заев.

За претседател на владејачката политичка партија Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) е избран на 12 декември 2021 година.

Ковачевски го наследил Зоран Заев на премиерската и партиската функција откако Зоран Заев се повлекол, наведувајќи пораз на Локалните избори во 2021 година како причина.

Ковачевски е роден во 1974 година во Куманово. Средно образование завршил во Вотервил, гратче во Минесота, САД. Во 1998 година дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, а во 2003 година магистрирал на истиот факултет. Во 2008 година докторирал на Економскиот факултет при Универзитетот на Црна Гора.

Во продолжение сите вести поврзани со Димитар Ковачевски

Сподели со своите пријатели

„Претседателот на СДСМ, устоличен на позицијата Премиер без легитимитет на избори е единствен кој не го избраа граѓаните, станал и љубител за раскажување анегдоти“, велат од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија во реакцијата на интервјуто на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски. Loading… Ковачевски одговарајќи на прашање дали би коалициралПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Досегашниот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, ја предаде премиерската функција, на новоизбраниот претседател на Владата, Талат Џафери. Loading… Претседателот на Владата Џафери беше пречекан од страна на Ковачевски, по што следеше кратка тет а тет средба и изјави за медиумите. На средбата досегашниот премиер Ковачевски, муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, во законски предвидениот рок, ја депонираше оставката во Собранието на Република Северна Македонија, при што имаше средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Loading… На средбата, премиерот Ковачевски истакна дека функцијата претседател на Влада ја извршувал одговорно и посветено, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидл денеска ја претстави својата најголема инвестиција во Северна Македонија, логистичкиот центар во близина на Куманово. Loading… Ова досега е највредна инвестиција на Лидл во земјава со вкупна вредност од 80 милиони евра, којашто ќе отвори повеќе од 150 работни места.     Според планот на компанијата изградбата на логистичкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски и неговата влада во четврток во 10 часот наутро ќе поднесат оставка, соопшти самиот тој денеска. Loading… Со ова Македонија ќе добие техничка влада, со цел, како што појасни Ковачевски, да има време да се завршат сите процедури за изборите во законски предвидените рокови. Во четврток оставкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, е во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе учествува на Самитот Европска Унија-Западен Балкан. Loading… Во состав на делегацијата која ја предводи премиерот Ковачевски е вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ. Домаќин на Самитот е претседателот на ЕвропскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на 11 декември 2023 година (понеделник), со почеток во 18:00 часот, во Домот на Култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе се обрати на осмиот завршен настан од кампањата „Ние сме Европа, на тема: „Членството во ЕУ од аспект на енергетиката“. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Македонија Димитар Ковачевски денеска изјави дека нема да се сретне со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, кој престојува во Скопје на Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Loading… „Нема да имам билатерална средба со Лавров“, изјави Ковачевски, премиерот на Македонија за новинаритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, пред официјалниот почеток на неформалниот состанок на лидери на НАТО сојузници од регионот, во изјава за медиумите, посочи дека одржувањето на овој состанок токму во Скопје, е уште една потврда дека Северна Македонија е ценет партнер во НАТО и фактор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на 22.11.2023 година (среда) ќе бидат домаќини на неформален состанок на лидери на НАТО сојузници од регионот, што се одржува во хотел „Хилтон“ во Скопје. Loading… Согласно програмата, пред почетоток на состанокот, премиерот КовачевскиПрочитај повеќе