Демократска Република Конго

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во поплавите и одроните во Демократска Република Конго се искачи на најмалку 394, објави регионалната влада на истокот на земјата. Loading… Стотици луѓе се тешко повредени или исчезнати поради поплави предизвикани од излевање на реки по обилните дождови во четвртокот. Неколку села беа поплавени, многу куќи беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја започнува петдневната работна посета на Африка, при што ќе ги посети Габон, Ангола, Конго и Демократска Република Конго, соопшти денеска неговиот кабинет. Loading… Во соопштението се наведува дека целта на посетата е зајакнување на соработката со земјите од регионот. Макрон денеска и утре ќеПрочитај повеќе