Црвено море

Сподели со своите пријатели

Јеменските Хути погодија четири подводни комуникациски кабли во Црвеното Море меѓу Џеда во Саудиска Арабија и Џибути, кои беа оштетени во таа прилика, загрозувајќи ја комуникацијата меѓу Европа и Азија. Loading… Според Globes, биле вклучени каблите на компаниите AAE-1, Sikom, EIG и TGN, а овој напад предизвика сериозен прекин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските сили уништија дронови и противбродски крстаречки ракети на бунтовниците Хути во Јемен, соопшти денеска американската воена команда на Блискиот Исток (Центком). Loading… Уништени се три поморски беспилотни летала, противбродски крстосувачки ракетни системи и еден дрон подготвени за напади во Црвеното Море, се наведува во соопштението. Се додава дека беспилотнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската централна команда денеска соопшти дека јеменските Хути истрелале противбродска балистичка ракета врз танкерот „МВ Торм Тор“, кој го промашил овој американски брод во Аденскиот залив. Loading… Инцидентот се случил на 24 февруари, а командата констатирала дека проектилот предизвикал бранови, но немало оштетувања на бродот. Бунтовничка група во саботата потврдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бродот Рубимар во Аденскиот залив во близина на теснецот Баб ал-Мандаба бил погоден од Хутите, соопштија безбедносните фирми. Рубимар пренесувал опасно ѓубриво, јавува Би-Би-Си. Loading… Хутите напаѓаат трговски и воени бродови во Црвеното Море и Аденскиот Залив со проектили и беспилотни летала од средината на ноември минатата година. Целта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел денеска објави дека воената поддршка на Европската унија (ЕУ) за Украина, зајакнувањето на одбранбената индустрија на ЕУ, како и безбедносните предизвици во Црвеното Море, Сахел и Гвинеја, ќе бидат главните теми на неформалниот состанок на министрите за одбрана наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракетите на бунтовниците Хути изложени на парадата по повод годишнината од заземањето на главниот град на Јемен Сана, јеменските бунтовници Хути во средата соопштија дека истрелале „неколку“ проектили врз американски воен брод во Црвеното Море, неколку часа откако американската војска соопшти дека пукала долу на проектилот. Loading… „Поморските сили наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нафтениот танкер Марлин Луанда гори во Црвеното Море по силен ракетен напад на Хутите, потврди портпаролот на јеменските вооружени сили, пренесува Sky News. Loading… – Противпожарната опрема на бродот е распоредена за да се потисне и контролира пожарот предизвикан во еден товарен резервоар од десната страна. Безбедноста на екипажот еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските сили утринава извршија уште два напада врз позициите на јеменските Хути и уништија две противбродски ракети кои беа насочени кон Црвеното Море и беа подготвени за лансирање, соопшти Армијата на Соединетите Американски Држави (САД). Loading… Како што јави Ројтерс, американските напади се случиле околу два часа и 30 минутиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јеменските проирански бунтовници Хути бараат повеќе иранско оружје за да ги засилат нападите во Црвеното Море, покажуваат американските разузнавачи. Loading… Неодамнешните разузнавачки информации собрани од САД и другите западни земји покажуваат дека Хутите бараат повеќе оружје од Техеран, што предизвикува загриженост дека милитантната група е решена да продолжи со нападитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските сили испукаа 14 проектили кои беа подготвени за лансирање во Јемен, соопшти американската војска, откако Вашингтон повторно ги назначи бунтовниците Хути поддржани од Иран како „терористички“ ентитет за нивните напади врз трговски бродови. Loading… Американските сили „истрелаа 14 проектили врз Хутите поддржани од Иран, натоварени за да бидат истреланиПрочитај повеќе