Пинокио мета на јеменските Хути, балистички проектили испукани кон бродот

Сподели со своите пријатели

Американската централна команда (CENTCOM) денеска соопшти дека јеменските Хути, од територијата на Јемен под контрола на таа група, истрелале две противбродски балистички ракети во Црвеното Море, насочени кон трговскиот брод „Пинокио“, но дека таму нема повредени или оштетувања на бродот.

Loading...

Портпаролот на Хутите, Јахја Сареа, претходно изјави дека нападот бил на брод што тој го опиша како „американски“, но според јавните бази на податоци управувани од трагачот на брод Еквазис и Меѓународната поморска организација на ОН (ИМО), Пинокио ​​бил контејнерски брод.

Бродот е под знамето на Либерија и е во сопственост на компанијата „OM-MAR 5 INC“ регистрирана во Сингапур, пренесува Reuters.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Сареа истакна дека Хутите ќе ги засилат своите воени операции за време на Рамазан како знак на солидарност со Палестинците во Појасот Газа.

Американските и британските сили извршија воздушни напади врз пристаништата и малите градови во западен Јемен во понеделникот, при што загинаа најмалку 11 лица, а 14 беа повредени, изјави портпаролот на меѓународно признатата влада на Јемен.

Нападите на Хутите врз бродовите во Црвеното Море го нарушија глобалното комерцијално транспортирање и ги принудија компаниите да се пренасочат кон подолги и поскапи поморски патишта низ Јужна Африка.

Хутите објавија дека ги извршуваат нападите како знак на поддршка на палестинската милитантна група Хамас во војната против Израел, а како одговор на тие напади, САД и Велика Британија во јануари извршија напади врз цели на Хутите во Јемен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран