Црна хроника (Page 12)

Вести од Куманово од категоријата Црна хроника.

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (31.03.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 160 возачи. Loading… Од нив 10 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 65 рудари се извлечени од рудникот за јаглен „Соко“ во Сокобања, а 8 загинаа. Повредени се уште 20 лица кои се пренесени во Општата болница во Алексинац. Loading… Директорот на Здравствениот дом Алексинац, Родољуб Живадиновиќ, за РТС изјави дека загинале осум рудари, а околу 20 се повредени. Тој посочуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од јамата се урналa во рудникот „Соко“ кај Сокобања, а рударите останале заробени, дознава РТС. Loading… Се наведува дека експлодирал метан. „Новости“ наведува, повикувајќи се на своите сознанија, дека во окното биле заробени 20 рудари. Во тек е спасувачка операција, а досега се извлечени десет рудари. Експлозијата се случилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 30.03.2022 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, по претходна меѓународна меѓуинституционална размена на информации, а во соработка со Одделот за специјални полициски операции – Специјална антитерористичка единица „Тигар“, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВРПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куќа вчера била опожарена во населбата Јане Сандански во Куманово. Loading… – На 30.03.2022 околу 17.30 часот во СВР Куманово било пријавено дека на ул.„2“ во нас.„Јане Сандански“ во Куманово настанал пожар во куќа сопственост на Д.И., информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Повредени лица нема, а пожарот билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (29.03.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 260 возачи. Loading… Од нив 17 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученик од основно училиште во Куманово вчера бил физички нападт од негов врсник. Loading… – На 28.03.2022 во 19.50 часот, Ф.Љ.(38) од Куманово пријавил дека во основно училиште на улица „Доктор Рибар“ неговиот малолетен син бил физички нападнат од друг малолетник, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Како штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малолетник од Куманово бил физички нападнат во училишен автобус. Loading… – На 28.03.2022 во 20.30 часот во СВР Куманово, С.Ш.(42) од Куманово пријавил дека околу 17.35 часот во училишен автобус неговиот малолетен син бил физички нападнат од друг ученик, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Од полицијата, додаваат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановец вчера пријавил во полиција дека бил измамен од член на семејството за сума од 11.500 евра. Loading… – На 28.03.2022 во СВР Куманово, О.Х. од Куманово пријавил дека бил измамен од член на неговото семејство за сума од 11.500 евра, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Според пријавеното,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две трафостаници на две одделни локации биле опожарени во Куманово, пожарникарите веднаш реагирале и ги изгасиле пожарите, соопшти денеска Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Loading… Првиот пожар бил регистриран на трафостаница на улицата „Пиринска“, вчера во утринските часови. Пожарникарите успеале да го изгасат за 40-тина минути. Втората трафостаницаПрочитај повеќе