Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Актерот и режисер Коле Ангеловски е ќе го добие признанието Васил Иљоски како лауреат на годинешното издание на Драмскиот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Директорот на Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“, Сашо Тодорвски, на денешната прес конференција рече дека Ангеловски е човекот кој активно билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово  во петок со почеток во 19:30 часот ќе буде отворена биенална изложба на скулптури –  „Скулптури на новото време 2023“. Loading… Поставката содржи 17 скулптури од поновата продукција на македонски академски скулптори од повеќе генерации. Единаесеттото издание наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во фоајето на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово, утре со почеток во 19.00 часот, ќе биде промовиран романот „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова. Loading… Промотор на романот ќе биде Иван Шопов а фрагменти од делото ќе читаат членови на Книжевниот клуб- Куманово. Романот „Излегувањето од сенка (ТајнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот театар, вчера премиерно ја изведе претставата „Црвенкапа“. Најмладите уживаа во преставата во која играат актерите: Александра Михајловска, Анастасија Величковиќ, Матеј Стојковски, Никица Јанковски и Владанка Крстевски. Режијата е на  Бојана Краљевска, сценографијата е на Крсто Богојевски, костимите се на Кети Пауновска Стевковска Дарко Илиевски, музика Јован Цветковиќ и драматургијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На малата сцена на НУЦК „Трајко Прокопиев“ утре со почеток во 18 часот кумановскиот театар премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Црвенкапа“. Loading… Како што информираше денеска директорот Сашо Тодоровски, подотовките се започнати во текот на изминатите два месеци. – Се надеваме дека ќе има интерес како и заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ денеска беше формиран Книжевен клуб на млади вљубеници во убавиот пишан збор. Loading…     За претседател на друштвото денеска беше избрана Андријана Ѓоргевска, која е студент на Факултетот за безбедност. – Дел од клубот ќе бидат сите што сакаат да пишуваат, што сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со играорци од Македонија, Египет, Колумбија, Грција, Албанија, Бугарија, утре започнува четвртото издание на Меѓународен фолклорен фестивал во Куманово. Loading… Тидневниот културен настан го организира Културно уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Фестивалот е под покровителство на Министерството за култура, Градоначалникот и СоветотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмладите кумановци претежно од предучилишна и училишна возраст, вечра присуствуваат на летната работилница за музика, цртање, сликање која ја организираше Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Loading…     Актерите од кумановскиот театар, Анастасија Величковиќ, Марко Трајковиќ и Никица Јанковски читаа бајки и разговараа со најмладите кумановци.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Летен настан за младите организира вечерва од 19 часот Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово пред своето плато. Loading… Младите ќе можат да цртаат, пишуваат, да читаат песни и приказни, да се забавуваат со музика и сето тоа во друштво на актерите Анастасија Величковиќ, Марко Трајковиќ и Никица Јанковски. ОдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Уметничката галерија Цвета Шуманова, во Велинград, Република Бугарија вечерва беше отворена биеналната изложба на слики  „Скици 2022“, на која се преставени триесетина дела на академски сликари кои живеат и работат во Куманово. Loading… Свои дела изложвија 14 ликовни уметници од Куманово: Зоран Јакимовски, Мухамедали Алили-Дали, Стефан Јакимовски, Ханифе Ислами,Прочитај повеќе