Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Ревија на носии од Горновардарска етнографска целина ќе биде отворена во Фоајето на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово во петок со почеток од 18 часот. Loading… Истиот проект е дел од годишната програма на Центарот за култура, а поддржан од страна на Министерството за култура, како проект од национален интерес наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во среда со почеток во 19.00 часот, во Изложбениот салон при НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, ќе биде отворена изложбата на слики од Меѓународниот Сликарски конак „ГРАЦИЈА – ИАН 2022 / 2023“. Loading… На изложбата ќе бидат презентирани дваесеттина слики од учесниците на овој проект, работени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изложбениот салон на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во петок со почеток од 19:30 часот ќе биде отворен концептуален изложбен приказ „El Verdugado“ на мр. Давид Стојановски. Loading… Концептуален изложбен приказ на костимите преку различни временски периоди. „El Verdugado“ под формата на концептуален изложбен приказ го инкорпорира уметничкиот, авторскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Theatre: Reimagined“ е инсталацијата што изминатите половина месец го красеше холот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ во рамките на фестивалот Денови на комедија. Loading…     Станува збор за инсталација изработена од Давид Стојановски, Кристина Лозановска и Крсто Богојевски.     Инсталацијата, како што велат авторите, претставува интерпретативен пристап кон театарскотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во големата сала на НУЦК „Трајко Прокопиев“ вчеравечер заврши 26то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Пред преполна сала беа доделени наградите за најдобрите претстава, режисер, актери, костимографија и сценографија. Наградата за најдобра претстава беше врачена на Театар Лесковац од Србија за претставата „Чекајќи гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жирито на 26то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ ги прогласи добитниците на награди од годинешното издание. Loading… За најдобра претстава е избрана претставата „Чекајќи го лекарот“ на Театар Лесковац, Србија.     Најмноу награди собра претставата „Кафез кај Кокони“ на Драмски театар Скопје и тоа за најдобарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во големата сала на НУЦК „Трајко Прокопиев“ во Куманово вечерва премиерно ќе биде одиграна претставата „Љубовна терапија“ од Театар Куманово. Loading… Станува збор за последна претстава на натпреварувачкиот дел од Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Една нетипична романтична комедија во режија на Драгана Таневска вечерва, за која досега сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со премиерна изведба на претставата „Љубовна терапија“, Театар Куманово во сабота ќе го затвори годинешното издание на МТФ „Денови на комедија“. Loading… Според директорот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Сашо Тодоровски, ова е успешен процес со надеж дека ќе донесе уште поуспешна премиера. – Ова е една млада надежна екипа наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставата „Кафез кај Кокони“ на Драмски театар Скопје вечерва е на репертоарот на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ кој по 26ти пат се одржува во Куманово. Loading… Станува збор за претстава во која играат поголем број актери: Филип Трајковски, Александар Степанулески, Стефан Вујисиќ, Предраг Павловски, Димитрија Доксевски, Маја ВељковиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актерот Бојан Велевски прави голема стендап турнеја низ десет градови во Македонија, со наслов “Све ли ја да мислам”, а по текст на Божидар Божиновски (Моџо). Loading… Премиерата тргна од Прилеп, продолжи во Струмица, Кавадарци и Гевгелија. На овие три настани Бојан собра близу 2000 луѓе. Куманово е еден одПрочитај повеќе