бура

Сподели со своите пријатели

И денеска во попладневните часови ќе има појава на локална н естабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а има и услови за појава на ситен град, особено во северните и источните делови, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во вечерните часови ќе започне да се спушта постудена воздушнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На планината Татејама, која е висока околу 3.000 метри, паѓаат околу 30 метри снег. Токму поради тоа оваа планина е едно од најпосакуваните дестинации тоа поради снегот. Со инвалидските колички го чисти снегот на целото соседство (видео) Loading… Илјадници луѓе секоја година плаќаат многу пари и патуваат со часови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Москва соопштуваат дека успешно се справуваат со огромните количества на снег, најголемите во последните 100 години, кои го погодија главниот град на Русија викендов. – Сите патишта се отворени, опремата и механизацијата се на терен. Од улиците се ичистени над 800.000 кубни метри снег, рекол заменикот на градоначалникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Москва е во центарот на два големи циклони кои се состојат од по два помали, едниот доаѓа од северозапад, а другиот од Медитеранот преку Балканот, што отвара пат за студен арктички воздух. Затоа велиме дека Москва е под арктичка инвазија“, рекла за Тасс Татјана Познаикова, експерт за метерологија. Денес воПрочитај повеќе