Боливија

Сподели со своите пријатели

Боливиските власти заплениле 9,2 тони листови кока од Перу, соопшти синоќа МВР. Loading… Полицијата пронашла 795 пакувања со листови кока при претрес на пат на Андите, изјави министерот за внатрешни работи Едуардо дел Кастиљо, додавајќи дека станува збор за една од најголемите заплени од ваков вид. Дел Кастиљо рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Боливискиот генерал Гери Прадо Салмон, кој во 1967 година го зароби кубанскиот револуционер Ернесто „Че“ Гевара, а потоа стана национален херој, почина на 84-годишна возраст. Loading… Во време кога Боливија имаше десничарска воена влада, генералот Прадо водеше воена операција во Боливија во 1967 година и со помош на агенти наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Боливија, Луис Арсе, денеска при претставувањето на новото воено раководство изјави дека во таа земја имало обид за државен удар. Loading… „Денес иницијаторите на протестите во земјата започнаа стратегија за повторување на државниот удар од 2019 година. Тоа е напад врз националниот интегритет на Боливија. Задачата на вооруженитеПрочитај повеќе