биолошко оружје

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев денеска предупреди дека постои се поголема веројатност Киев да употреби биолошко оружје и на тој начин да изврши саботажа. Loading… Според него, не е исклучено Украина целосно да ја загуби контролата врз биолошките објекти на нејзина територија. Во овој контекст, тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана утринава одржа брифинг со новинарите во Женева на маргините на 9-та конференција на државите потписнички на Конвенцијата за биолошко и токсинско оружје (BWTC), каде, според Москва, беа презентирани докази дека Украина, со поддршка од САД, работи со компоненти за биолошко оружје. Loading… Руското Министерство за одбранаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се запрат нелегалните активности на Вашингтон во областа на биолошкото оружје, бидејќи тоа претставува закана за безбедноста на Русија и другите региони во светот, изјави денеска заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков. Loading… Неопходно е да се воспостави соодветен механизам за верификација и да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон и Киев сѐ уште не одговориле на барањата на Москва во врска со кршењето на Конвенцијата за забрана на развој, производство и складирање на биолошко и отровно оружје, изјави Василиј Небензја, постојан член на Советот за безбедност при Обединетите нации. Loading… „Во средината на јуни испративме писма до САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации немаат ниту мандат, ниту технички можности да ги истражат обвинувањата на Русија поврзани со активноста на биолошките лаборатории во Украина, изјави заменик високиот претставник на ОН Адабај Ебо. Loading… „Свесни сме дека Русија испрати официјална жалба во согласност со членот шест од Конвенцијата за забрана на биолошкото иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија побара од Советот за безбедност на ОН да започне меѓународна истрага за вмешаноста на Вашингтон во наводниот развој на биолошко оружје во Украина, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Loading… „Русија нема друг избор освен да поднесе жалба до претседателот на Советот за безбедност на ОН за да побараПрочитај повеќе