Рјабков: Неопходно е да се прекинат активностите на САД во областа на биолошкото оружје

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се запрат нелегалните активности на Вашингтон во областа на биолошкото оружје, бидејќи тоа претставува закана за безбедноста на Русија и другите региони во светот, изјави денеска заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков.

Loading...

Неопходно е да се воспостави соодветен механизам за верификација и да се зајакнат мерките за градење доверба во рамките на Конвенцијата за забрана на биолошко и токсично оружје“, рече Рјабков во Државната дума.

Според него, од суштинско значење е да се запрат нелегалните и нелегални активности што ги спроведува САД во областа на биолошкото оружје, потпирајќи се на своите сојузници во многу делови од светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски дронови погодија енергетски објекти во два региони во северна Украина

Рјабков истакна дека овие активности претставуваат непосредна закана за безбедноста на Русија, бидејќи американските биолаборатории се наоѓаат долж руските граници, пренесе ТАС С.