Русија презентираше докази: Украина, со помош на САД, работи со компоненти на биолошко оружје

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана утринава одржа брифинг со новинарите во Женева на маргините на 9-та конференција на државите потписнички на Конвенцијата за биолошко и токсинско оружје (BWTC), каде, според Москва, беа презентирани докази дека Украина, со поддршка од САД, работи со компоненти за биолошко оружје.

Loading...

Руското Министерство за одбрана има документ со имињата на сите клучни американски функционери кои ја надгледуваат воената биолошка програма на Украина, изјави шефот на руските сили за радијација, хемиска и биолошка заштита, генерал-полковник Игор Кирилов.

„Тие вклучуваат поранешен директор на Агенцијата за намалување на одбранбените закани DTRA Кенет Мајерс, извршен потпретседател на ризичниот фонд In-K-Tel контролиран од ЦИА Тара О’Тул, поранешен шеф на американскиот Центар за контрола и превенција на болести Томас Фриден, поранешен Директорот на Националниот институт за здравство Френсис Колинс, поранешниот извршен директор на Меморијалниот институт Бател Џефри Вадсворт, главниот научен советник на Фајзер и претседател на глобалното истражување, развој и медицина на компанијата и многу други функционери“, рече Кирилов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов неуспех на тајната служба: Таткото на напаѓачот на Трамп повикал полиција пред атентатот

Според Кирилов, Вашингтон има што да крие, а неговото одбивање да одговори на обвинувањата и блокирањето на иницијативите за продолжување на работата на механизмот за верификација на конвенцијата само дополнително го докажува тоа.

„Беа презентирани документирани докази дека експерименти со компоненти на биолошко оружје и истражување на агенси кои се особено опасни и имаат значително влијание врз економијата на инфекции се спроведени на почвата на Украина со финансиски, научно-технички и човечки ресурси на САД“, изјави Кирилов, пренесува Тасс.

Кирилов посочи дека Вашингтон не е задоволен од заклучоците на Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на пандемијата Ковид-19, поради што се залага за воспоставување на полојален механизам за истрага на биолошки инциденти според покровителство на ОН.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

За време на 9-тата конференција на државите членки на Конвенцијата за биолошко оружје, американска невладина организација предложи да се формира заеднички механизам за истрага на биолошки инциденти под покровителство на ОН, наведува руската агенција.

Кирилов изјави дека една од причините за воспоставување на ваков механизам е незадоволството на САД од заклучоците на експертската комисија на СЗО за потеклото на новата пандемија на коронавирусот.

Loading...

Кирилов посочи дека шефот на американската делегација во Женева одбил да одговори на обвинувањата на Русија за кршење на Конвенцијата за биолошко и токсинско оружје.

„Шефот на американската делегација, Кенет Вард, одби да одговори на обвинувањата на Русија за кршење на BTWC“, рече тој, додавајќи дека американскиот функционер го објаснил своето одбивање со фактот дека Русија не сака да ги слушне неговите одговори за био -лаборатории во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.