Белгија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Белгискиот институт за јавно здравје (Sciensano) денеска прогласи епидемија на грип во таа земја и изјави дека се погодени сите возрасни групи, но најмногу децата и младите. Loading… Високиот совет за здравство препорача вакцинација против грип, главно за ризични лица, возрасни над 65 години, бремени жени, лица со хронични заболувањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судењето за терористичките напади во бриселското метро и на националниот аеродром, што се случи на 22 март 2016 година, ќе чини 35,3 милиони евра и ќе биде најскапото судење во историјата на таа земја. Loading… Ова го покажуваат документите на Министерството за правда на Белгија, објавени од весникот Het LatsteПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска НАТО ја започна својата годишна нуклеарна вежба „Steadfast Noon“, со до 60 авиони кои учествуваат во тренажни летови над Белгија, Северното Море и Велика Британија со цел да се практикува употребата на американските нуклеарни бомби распоредени во Европа, пренесува Јутарњи.хр. Loading… Нуклеарните вежби – кои не вклучуваат вистински бомбиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компаниите во Европската унија можат да забранат шамии се додека тоа е општа забрана која не ги дискриминира вработените жени, објави во четвртокот највисокиот европски суд, во најновата одлука за прашањето што со години ја дели Европа. Loading… Случајот се однесува на муслиманка на која и било кажано дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандската полиција уапси четворица мажи осомничени за вмешаност во планирањето на киднапирањето на белгискиот министер за правда Винсент ван Кујкенборн. Loading… Холандските полицајци во петокот приведоа тројца мажи осомничени за ова дело, неколку дена откако пред куќата на Ван Куикенборн беше пронајден автомобил во кој имало оружје, јавува Би-Би-Си. ХоландскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за енергетика на Белгија предупреди дека земјите од Европската унија ќе се соочат со пет до десет страшни зими доколку не се преземе ништо за замрзнување на цената на природниот гас, јави Би-Би-Си. Loading… Се зголемуваат повиците да се постави плафон за цената на гасот ширум ЕУ и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белгија нема шеги, проблемот со мобилните телефони тамошните законодавци го сфатија сериозно. Тоа е, крајно сериозно. Во некои делови од земјава е воведено правило за казни до 4.000 евра и земање на возачка дозвола до пет години доколку се користи мобилен телефон. Забрането е и избор на рути наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 1958 година, Белгија го претстави Светскиот саем, кој беше 200-дневна прослава на повоениот социјализам, култура и технолошки напредок. Loading… Сепак, една изложба во тоа време привлече големо внимание. Презентација во живо на мажи, жени и деца од Африка во „природна средина“, изложена за едукација и забава на белите Европејци.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со месеци се вакцинирал во центрите за вакцинација во сојузната покраина Саксонија, а полицијата неодамна го открила. Loading… Германец од Магдебург примил 90 дози вакцина против коронавирус, а потоа им продавал сертификати за вакцинација на оние кои не сакале да се вакцинираат.   Нови снимки од Буча сведочат за масовниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градот Шарлоа во Белгија во 2008. година од страна на холандски весник е прогласен за најгрдиот град во светот. Градот во кој косата е највредниот имот: Толку е ценета што крадците ноќе ја крадат (видео) Loading… Во текот на деведесетите години, ова место било познато по високиот процент на насилство,Прочитај повеќе