Белгија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

По Украина, следните цели на Русија би можеле да бидат Молдавија и балтичките земји, а Европа мора да се подготви и да стави до знаење дека може да се брани, предупреди началникот на Генералштабот на белгиската армија, генерал Мишел Хофман. Loading… За време на посетата на белгиските војници стационирани воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помошничка на пратеник во Европскиот парламент, од редовите на Европската народна партија, е ранета во престрелка во Брисел заедно со уште три лица, пренесува Политико. Loading… Портпаролот на Европската народна партија потврди дека една жена, чие име не е објавено, која работи за шведски член на групата, е ранета иПрочитај повеќе

black and white ship on sea under gray sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Повеќе од една петтина од рускиот течен природен гас (ЛНГ) што стигнува до Европа повторно се испраќа во другите делови на светот, зголемувајќи ги приходите на Москва, и покрај жестоката желба на Европската унија да го спречи тоа. Loading… Додека претоварувањето на руски ЛНГ е забрането во Велика Британија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни училишта во Брисел и во регионот Брабант ќе бидат затворени поради синоќешната закана од бомба, соопшти управата на валонско-бриселскиот образовен совет. Loading… Советот донесе одлука за затворање на 27 училишта со строго „придржување кон принципот на претпазливост“, пренесува Ројтерс. Полициските служби истражуваат и прибираат дополнителни информации кои во текотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Болниците во Белгија се подготвени да ги примат ранетите жители на Појасот Газа доколку тоа го побара Египет, изјави белгискиот министер за одбрана Лудивин Дедондер, пренесува агенцијата Танјуг, повикувајќи се на белгиските медиуми. Loading… „Воената болница „Кралица Астрид“ во Брисел е подготвена, доколку тоа го побараат египетските власти, да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како дел од организираните акции против нарко-бандите, Белгија неодамна заплени толку многу пратки кокаин што сега се соочува со проблемот дека криминалците ќе ги украдат. Loading… Новиот проблем на Белгија произлегува од астрономските количини на кокаин кои пристигнуваат од Латинска Америка. Белгискиот пристанишен град Антверпен е најголемиот центар за шверцПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиската полиција денеска го лоцираше и ликвидира вооружениот напаѓач кој во понеделникот уби двајца шведски државјани во Брисел, изјави градоначалникот на белгиската престолнина Филип Клоус за ТВ БФМ. Loading… „Се чини дека осомничениот навистина е неутрализиран“, рече Клосе по известувањето за операцијата во бриселската општина Шарбек, според Ројтерс. Министерката заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирски турист искрши историска статуа во Белгија само еден ден откако беше претставена пред јавноста по реставрацијата од 15.000 фунти. Loading… Неименуван маж е уапсен бидејќи откинал дел од раката со факел на споменикот пред новоотворената берза во Брисел на 10 септември, јавува белгискиот VRT NWS. Целата зграда исто такаПрочитај повеќе

man in white medical scrub lying on hospital bed

Сподели со своите пријатели

Белгија се соочува со потенцијална тројна епидемија оваа зима, бидејќи порастот на бројот на случаи на Ковид-19, во комбинација со зголемувањето на редовните сезонски инфекции на настинки и грип, се заканува да ги оптоварува здравствените услуги над одржливите граници. Loading… „Ризикот од тројна епидемија што ќе изврши силен притисок врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Белорусија и Белгија во моментов минуваат низ тежок период поради кратковидната политика на Европската унија, изјави денеска претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Loading… Честитајќи ѝ на Белгија по повод државниот празник, тој рече дека во изминатите неколку децении двете земји активно ја проширија билатералната соработка, најмногу во економскатаПрочитај повеќе