Белгија

Сподели со своите пријатели

Белгискиот премиер Александер де Кро најави дека ќе поднесе оставка по лошите резултати на неговата партија на изборите. Loading… Оставка најави и лидерот на неговата партија. Видеата на Де Кроа во солзи набрзо го обиколија светот. Неуспехот на фламанските либерали е уште позагрижувачки бидејќи е забележан во Источна Фландрија, изборнатаПрочитај повеќе

a bunch of flags that are flying in the air

Сподели со своите пријатели

Лидерите на ЕУ ќе се сретнат во четврток и петок во Брисел за да разговараат за војната во Украина, конфликтот во Газа и плановите на Европската комисија за развој на одбранбената индустрија на ЕУ, како и за потенцијалното идно проширување на 27-члениот блок. Loading… Собраните премиери и претседатели ќе разговараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово околу 7 часот дошло до пукање во Валонија, Белгија, при што еден полицаец го загубил животот, а две лица се ранети. Loading… Полицијата рано утринава по локално време добила повик да ја пребара семејната куќа. Мажот се забарикадирал во куќата и се обидел да се сокрие од полицијата, штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во полициска операција на белгиските власти, поддржана од Европол, е разбиена организирана криминална група од Израел, која наводно произведувала и увезувала фалсификувани луксузни часовници и дијаманти во „Дијамантскиот кварт“ во Антверпен. Loading… Операцијата резултираше со апсење на 15 осомничени, од кои 11 во Белгија, двајца во Израел, додека еден наводенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако овој аеродром, официјално наречен Брисел Јужен Шарлроа, е оддалечен 50 километри или 45 минути возење со автобус од европската престолнина, тој има лоша репутација меѓу деловните патници поради неговата неорганизираност и хронична пренатрупаност, особено на терминалот 1 (Т1). Loading… Со катастрофална просечна оценка од 1,2 на скалата од 10,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца малолетници и еден возрасен се уапсени во неделата во Белгија под обвинение за тероризам, соопшти Канцеларијата на Федералното јавно обвинителство. Loading… Федералната судска полиција од Лиеж, Брисел, Шарлроа и Гент ги изврши претресите во неделата наутро како дел од тековните истраги. Полицијата конфискувала телефони и лаптопи, но не пронашлаПрочитај повеќе

blue and white flags on pole

Сподели со своите пријатели

Европската комисија истражува инсталирање на технологија против дронови во нејзиното седиште во зградата Берламонт во Брисел и бара компании кои би можеле да ја обезбедат опремата, пишува Politico повикувајќи се на неименувани луѓе „запознаени со оваа работа“. Loading… Според нив, системот би бил дизајниран да спречи шпионажа која би можелаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиските земјоделци денеска блокираа неколку автопати ширум земјата, попречувајќи го сообраќајот на пристаништата, бидејќи бараат повисоки цени за нивните производи и помала бирократија за водење бизнис. Loading… Белгиските земјоделци се приклучија на протестите на земјоделците во Франција и Германија пред три дена. За време на таканаречената „Операција полжав“, десетици тракториПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиските земјоделци, огорчени од зголемените трошоци, еколошката политика на Европската унија и евтиниот увоз на храна, планираат од вторник да ги блокираат пристапните патишта до белгиското контејнерско пристаниште Зибриж, објави финансискиот весник Де Тидд. Loading… Демонстрантите планираат да го блокираат пристапот до пристаништето во Северното Море, второто по големина воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една жена почина од повредите откако елка падна врз неа и уште две лица на божиќен пазар во Белгија. Loading… Несреќата се случила во четвртокот вечерта на божиќниот саем во градот Уденарде, на околу 50 километри западно од Брисел. 20 метри високата елка изгледа не го издржа силниот налет наПрочитај повеќе