Белгија

people walking near ferries wheel

Сподели со своите пријатели

Денешниот штрајк на вработените во јавниот сектор во Белгија, кои протестираат против финансиските кратења и пензиските реформи, предизвикува значителни проблеми во сообраќајот и во многу други области. Loading… Железничкиот сообраќај е парализиран во голем дел од земјата, а метрото и автобусите во Брисел и околу главниот град на Белгија работатПрочитај повеќе

satellite, spacecraft, space

Сподели со своите пријатели

Белгиската компанија Aerospacelab ќе стане најголемата фабрика за сателити во Западна Европа и трета во светот, објави денеска порталот „Фокус он Белгија“. Loading… Компанијата Aerospejslab, основана во 2018 година, наскоро доби зголемена побарувачка за производство на сè поголеми сателити. Затоа, компанијата одлучи да бара поголема локација и го избра ШарлроаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгија го истражува присуството на руски „шпионски брод“ во Северното Море, пишува Sky News. Loading… Истрагата беше покрената еден ден откако холандската разузнавачка служба објави дека Русија планира да ја саботира инфраструктурата во Северното Море. Белгискиот министер за море, Винсент Ван Квикенборн, најави дека Белгија „не треба да биде наивна“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиската полиција заплени четири тони кокаин во провинцијата Антверпен, а десет лица се уапсени, соопшти локалното јавно обвинителство. Loading… Локалната полиција забележала сомнителна активност во близина на холандската граница во вторникот вечерта кога неколку автомобили со холандски регистарски таблички заминувале и се враќале во Равелс, град во провинцијата Антверпен, јавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиските власти уапсија маж кој пред неколку дена нападна млад човек со месарски нож на железничката станица Брисел-Југ. Loading… Против него е покренато обвинение за однапред испланиран напад, пишува „Брисел тајмс“. Имено, во вторникот наутро, очигледно полуден маж ненадејно со нож нападнал 17-годишно момче и во таа прилика извикал „АлахуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белгија расте десничарскиот и антивладиниот екстремизам, особено кај многу млади луѓе, се заклучува во извештајот на белгиската државна безбедност до кој пристап имале весниците „Ле Соар“ и „Кнак“. Loading… Во својот последен разузнавачки извештај за 2021 и 2022 година, цивилната домашна безбедност за првпат известува за „загрижувачката радикализација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Скоро 110 тони кокаин запленија белгиските власти во 2022 година во белгиското пристаниште Антверпен, кое е главната влезна точка во Европа за дрогата што доаѓа од Латинска Америка, што е нов рекорд. Loading… Бројката беше објавена денеска од белгиската царинска служба на заедничката прес-конференција меѓу Белгија и Холандија одржана заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгија постигна договор со француската енергетска компанија Engie за продолжување на животниот век на два нуклеарни реактори за 10 години, изјави премиерот на земјата Александер де Кро во понеделникот, откажувајќи го претходниот план за напуштање на нуклеарната енергија до 2025 година поради војната во Украина. Loading… Ова се два одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгискиот институт за јавно здравје (Sciensano) денеска прогласи епидемија на грип во таа земја и изјави дека се погодени сите возрасни групи, но најмногу децата и младите. Loading… Високиот совет за здравство препорача вакцинација против грип, главно за ризични лица, возрасни над 65 години, бремени жени, лица со хронични заболувањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судењето за терористичките напади во бриселското метро и на националниот аеродром, што се случи на 22 март 2016 година, ќе чини 35,3 милиони евра и ќе биде најскапото судење во историјата на таа земја. Loading… Ова го покажуваат документите на Министерството за правда на Белгија, објавени од весникот Het LatsteПрочитај повеќе