Лидерите на ЕУ на средба во Брисел. Теми: Украина, Газа, одбрана, проширување…

Сподели со своите пријатели

Лидерите на ЕУ ќе се сретнат во четврток и петок во Брисел за да разговараат за војната во Украина, конфликтот во Газа и плановите на Европската комисија за развој на одбранбената индустрија на ЕУ, како и за потенцијалното идно проширување на 27-члениот блок.

Loading...

Собраните премиери и претседатели ќе разговараат за планот за купување оружје за Украина со помош на приходите од замрзнатите руски средства.

Предлогот, подготвен од високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел, предвидува 90 отсто од доделениот приход да оди во вонбуџетскиот фонд на ЕУ за воена помош.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Останатите 10 отсто ќе бидат додадени во буџетот на ЕУ и ќе се користат за зајакнување на индустрискиот капацитет на Украина за производство на сопствено оружје, најави Борел.

На собирот преку видео врска ќе се обрати украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Лидерите на ЕУ, исто така, се очекува да го повторат повикот на министрите за надворешни работи во февруари за „тековна хуманитарна пауза што води до одржлив прекин на огнот“ во Газа, се вели во нацрт-изјавата што ја виде агенцијата ДПА.

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш ќе се приклучи на разговорите во Брисел за војната меѓу Израел и Хамас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц и Камерон го повикуваат Израел да не се одмаздува на Иран

Ќе се разговара и за предлогот на Комисијата за зајакнување на индустријата за оружје на блокот со доделување 1,5 милијарди евра за заедничка набавка на воена опрема.

Loading...

Исто така, се очекува дека лидерите ќе се согласат да ги отворат преговорите за членство во ЕУ со Босна и Херцеговина, по препораката на Комисијата на 12 март.

И покрај важноста на меѓународните прашања, домашните проблеми сè уште би можеле да го одвлечат вниманието на лидерите на ЕУ со одржување на нови земјоделски протести.

На последниот самит во февруари, бриселскиот кварт на ЕУ беше запрен од колони трактори.