Ова е најлошиот аеродром во светот, според патниците

Сподели со своите пријатели

Иако овој аеродром, официјално наречен Брисел Јужен Шарлроа, е оддалечен 50 километри или 45 минути возење со автобус од европската престолнина, тој има лоша репутација меѓу деловните патници поради неговата неорганизираност и хронична пренатрупаност, особено на терминалот 1 (Т1).

Loading...

Со катастрофална просечна оценка од 1,2 на скалата од 10, Шарлроа беше оценет како малку полош аеродром од германскиот аеродром Берлин-Бранденбург и британскиот Лидс-Бредфорд, според анализата спроведена од Business Financing врз основа на прегледите на патниците на платформата за квалитет на авиокомпанијата Skytrax.

Аеродромот Нои Баи во Ханој е на прво место со просечна оценка од 6,8. Ова ја одразува зголемената популарност на Виетнам како дестинација за странски инвестиции во услови на кинеско-американски тензии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција: Се судрија автобус и автомобил, повредени најмалку 15 лица

„Терминалите се исклучително чисти, а персоналот на аеродромот е многу љубезен. Има одличен избор на храна на располагање“, напиша еден рецензент за аеродромот во виетнамската престолнина.

На второ место е аеродромот Чанги во Сингапур, а на трето е меѓународниот Хонг Конг. Станува збор за аеродроми кои редовно се на врвот на рангирањето на патниците.

Аеродромот во Хелсинки е на петтото место, а Будимпешта е следниот европски аеродром и го зазеде 11-тото место.

Најдобро рангиран американски аеродром е Мидвеј во Чикаго, кој се наоѓа на деветнаесеттото место.

Лондон Лутон и Лондон Станстед, исто така, поминаа лошо во истражувањето – и двајцата озлогласени по тоа што бараат уште подолго патување до центарот на Лондон отколку да се вози од Шарлроа до срцето на Брисел.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)