Бела Куќа

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер и претприемач Илон Маск допатувал во ненајавена посета на Белата куќа во 2023 година за да разговара со официјални лица за прашања поврзани со вештачката интелигенција, објави NBC News. Loading… Извршниот директор на компаниите „Спејсекс“ и „Тесла“ ја посетил Белата куќа на 13 септември, според официјалниот запис заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возило во понеделникот удрило во надворешната порта на комплексот на Белата куќа во Вашингтон, соопшти американската тајна служба. Loading… Ентони Гуглиелми, портпарол на Тајната служба, изјави дека возачот бил уапсен додека се истражуваат „причините и начинот на инцидентот“. Белата куќа не одговори веднаш на барањето за коментар за инцидентот. МинатиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силните ветрови ја урнаа националната новогодишна елка пред Белата куќа пред традиционалната годишна церемонија на осветлување, соопшти американската служба за национални паркови. Loading… Дрвото, кое паднало во вторникот околу 13 часот по локално време, било вратено во исправена положба до 18 часот откако, како што изјавила портпаролката на оваа служба,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека верува оти Тајната служба го познава сопственикот на кесичката со кокаин пронајдена во Белата куќа овој месец. Loading… Трамп изрази сомнеж дека официјалните лица не можат да го утврдат сопственикот на илегалната супстанца што беше пронајдена во фоајето на западното крило на БелатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евакуирајте ја Белата куќа, најдовме непознат бел прашок, упатство е издадено оваа недела од надлежните служби во Вашингтон. Loading… Прашокот го открил агент на Тајната служба при стандарден претрес на просториите. Во областа во западното крило веднаш пристигнала екипа во заштитни одела. Супстанцијата била отстранета и тестирањето покажало дека сеПрочитај повеќе

architectural photography of white house

Сподели со своите пријатели

Американската тајна служба истражува сомнителна супстанција пронајдена во Белата куќа во неделата вечерта што предизвика кратка евакуација. Loading… Службеник запознаен со истрагата тврди дека прелиминарното тестирање покажало дека белиот прав всушност бил кокаин. Портпаролот на Тајната служба, Ентони Гуглиелми, потврди дека супстанцијата е подложена на дополнително тестирање за да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возачот на камионот кој синоќа удри во заштитната ограда на плоштадот Лафајет до Белата куќа е уапсен, соопшти портпаролот на американската тајна служба. Loading… – Нема повредени меѓу членовите на тајната служба и вработените во Белата куќа, а причината и начинот на судирот сѐ уште се истражуваат – напиша наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа го осуди новиот закон за забрана на абортусот по шестата недела од бременоста, кој беше усвоен во четвртокот на Флорида, нарекувајќи го „екстремен и опасен“. Loading… „Денес, парламентот на Флорида, во кој мнозинството се републиканци, испрати нов екстремен и опасен закон до гувернерот Рон Де Сантис за неговПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден го навлече гневот на Обединетото Кралство по неодамнешната посета на Северна Ирска. Loading… Американскиот претседател предизвика бурни реакции поради неговиот наводен „антибритански“ став со забелешките во преполниот бар во округот Лоут. Бајден рече дека носел вратоврска шамрок што му ја дал рагбистот Роб Керни, истакнувајќи соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица се тешко повредени откако гром ги удрил недалеку од Белата куќа. Loading… Двајца мажи и две жени биле во паркот Лафајет во Вашингтон за време на невремето кога биле погодени од гром, соопштија пожарникарите, пренесува Би-би-си. Имајќи предвид дека паркот се наоѓа веднаш до резиденцијата на претседателот наПрочитај повеќе