Балкан

Сподели со своите пријатели

Урош Б.(21) е уапсен по осумчасовна потера во селата околу Младеновац, откако синоќа со огнено оружје уби осум лица, а рани 14. Loading… Повредените лица се згрижени во болниците. Полицијата продолжува со работа на расветлување на сите факти и околности за овој настан. Најмладата жртва е 15-годишно дете, момчето одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција ќе одржи избори во мај, најави премиерот Киријакос Мицотакис, три недели откако најсмртоносната железничка несреќа во земјата предизвика протести и зголемен притисок врз неговата конзервативна влада. Loading… Мандатот на Мицотакис официјално завршува во јули, пред кој може да биде потребно второ гласање доколку првото гласање не донесе мнозинство илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските земји и дека тоа ја потврдува посветеноста на земјата за мир и стабилност во регионот. Loading… „Посетата што претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ќе ја направи на балканските земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ова е урнебесен список на карактеристики што ги има секој што доаѓа од Балканот. Loading… Без разлика дали сакаме да признаеме или не, сите ставки се толку вистинити и комични во исто време… Ова е список со 7 карактеристики што ги краси сите Балканци… Иако зборуваат различни јазици, тие сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ги продолжи за една година итните мерки за Балканот, се вели во соодветната уредба на Белата куќа. Loading… „Актите на екстремистичко насилство и опструкционистички активности, како и ситуацијата на Западен Балкан што го попречува напредокот кон ефикасно и демократско владеење и целосна интеграција во трансатлантските институции,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина нешто по 23 часот во петокот вечерта, додека епицентарот бил во близина на Столац на длабочина од пет километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Според медиумите во БиХ, земјотресот бил почувствуван низ целатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва протерува неколку претставници на бугарската амбасада како одговор на протерувањето на руските дипломати од Софија во март. Loading…   Многу лажни информации за војната во Украина: Како да знаете што е вистина, а што пропаганда?   Како што соопшти руското Министерство за надворешни работи, нотата за протерување на неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Западот се обидува да го реформира Балканот според сопствените стандарди. Loading… Москва ги осудува американските и британските санкции против српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик и други претставници на земјата, рече Захарова.   Ким Џонг-унПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Населението на Западна Европа значително расте благодарение на миграциите и доселувањето, додека источна Европа има проблем со демографијата поради заминувањето на жителите. Најновата анализа на Австриската академија на науки и Демографскиот институт од Виена се занимава со развојот на населението во Европа помеѓу 1990. и 2017. година, земајќи ги предвидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтер денеска го стресе подрачјето на Подгорица. Потресот е регистриран некаде по 14 часот. Според податоците од Заводот за сеизмологија, земјотресот бил на длабочина од пет километри. Потресот се случил на 55 километри североисточно од Подгорица, пренесува РТЦГ.Прочитај повеќе