Список со урнебесни особини кои ги поседува секој Балканец

Сподели со своите пријатели

Ова е урнебесен список на карактеристики што ги има секој што доаѓа од Балканот.

Loading...

Без разлика дали сакаме да признаеме или не, сите ставки се толку вистинити и комични во исто време…

Ова е список со 7 карактеристики што ги краси сите Балканци…

Иако зборуваат различни јазици, тие се разбираат едни со други

Тие имаат иста смисла за хумор. Сè што сакаат е да пијат ракија и да разговараат за политика; и кога ќе дојдат до заклучок дека политиката не е вредна за нивното време, тие едноставно продолжуваат да пијат. Живели!

Тие се неверојатно бучни

Ако се најдете на улица меѓу група на многу гласни луѓе, не грижете се – тоа се само Балканци во спонтан разговор. Дури и во тишина тие викаат едни на други.

Тие имаат тенденција да зборуваат во исто време, така што кога има повеќе од две лица во една група – знаат дека започнува балканската „кавга“. Но, не, тие не се расправаат навистина, тие само се обидуваат да се разберат и слушаат едни со други.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова се топ 10 најбогати земји во светот

Сакаат да се прејадуваат

Балканецот сака да јаде многу и не се срами од тоа. Тие се одлични гурмани – кога ќе видат храна, брзаат кон неа, како Викинзите! Значи, ако видите една група луѓе во хотел што чекаат ред за шведска маса, бидете сигурни дека пред вас е гдрупга група од Балканот и може да ви изеде се!

Затоа побрзајте! Ако не верувате, дојдете и посетете една од балканските земји. Ќе уживате во нивното вкусно гостопримство.

Loading...

 

 

Тие се прилично живи, слободни и гласни во јавноста

Замислете да бидете на плажа, да се сончате или уживате под чадорот. Одеднаш чувствувате ледени капки на вашето тело и го слушате врескањето на детето проследено со врева на возрасен. Тревога! Се шегуваме, тоа е само дете кое се игра, а неговата мајка трча по него (гласна е затоа што е зад него 100 метри и не може да го сопре). Не грижи се, тоа е секојдневна ситуација… Барем за Балканците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Возел автомобил 25 километри додека бил без свест

Балканците секогаш очекуваат да им се придружите во друштвото односно „кланот“

Кога Балканци случајно ќе се сретне во странска земја, тие веднаш стануваат пријатели и организираат балкански забави. Сите се поканети – сè додека се подготвени да слушаат балканска музика, да пијат ракија и вино, да играат (о, да, исто така вклучува многу алкохол) и да се прегрнуваат сите после втората чаша ракија!

И да, можете да бидете сигурни дека сте на балканска забава ако слушнете дека тие се обраќаат едни со други со „брат“ или која било друга форма на овој збор.

 

Loading...

 

Нивното семејство секогаш доаѓа на прво место!

Ако некој нов пријател или турист ве праша за насока и ќе ве прекине кога објаснувате, со зборовите „Жал ми е, ми ѕвони мобилниот телефон. Тоа мора да е мајка ми“, бидете 200% сигурни дека вашиот нов познаник е Балканец.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вселенската мисија покажа дека водата на Земјата може да потекнува од астероиди

Без разлика колку години имаат, нивната мајка ќе ги им се јави да ги провери како се по земјотресот што се случил во Јапонија. Пред три дена. Па што? Не треба изговор да го повикаш своето дете.

Храната на патувања е задолжителна!

Ако сте на аеродромот и чекате долг ред за контрола на багажот, знајте дека постои голема шанса туристите од Балканот да бидат виновни за одложувањето. Си мислите дека кријат оружје или дрога, но не грижете се, тоа е само храна.

Тие имаат навика да носат „мали“ пакувања со храна за своите пријатели и роднини. Се прашувате што носат? Неколку тегли ајвар, сирење, домашна колачи, турско кафе, шунка, кулен, сланина, колбаси, итн…