Арбен Таравари

Сподели со своите пријатели

Бујар Османи, кандидатот за претседател на ДУИ е првит што успеа да ги собере потребните 10.000 потписи за да ја официјализира својата номинација. Loading… Веднаш зад него, е кумановскиот градоначалник и кандидатот за претседател од ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски кому му недостасуваат 1.600 потписи. Според Државната изборнаПрочитај повеќе

Претседател на Македонија

Сподели со своите пријатели

Девет луѓе официјално влегуваат во трката за функцијата претседател на Македонија, преку партии, коалиции и независни кандидатури. Loading… Меѓу нив има две професроки, двајца градоначалници, тројца лекари, но и веќе актуелниот шеф на државата кој ќе брка втор мандат. Во продолжение дознајте накратко кои се луѓето кои ќе бараат поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од партиите веќе ги соопштија кандидатите со кои ќе настапат на претстојните Избори за Претседател кои се закажани за 21 април. Loading… Утре треба да започне собирањето потписи за кандидатите за претседатели и пратеници. Актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе влезе во трка за втор мандат, откако добил поддршка одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Насилниот екстремизам и радикалното однесување денеска во Куманово беа тема на разговор на трибина меѓу претставници на повеќе градови дел од проектот Strong Cities. Loading… Домаќин на настанот е Општина Куманово, а учество зедоа повеќе говорници меѓу кои и градоначалниците на Куманово Максим Димитриевски и Гостивар Арбен Таравари.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општа болница Куманово веќе пет години нема мамограф, апарат кој се користи за дијагностицирање рак на дојка. Loading… Во изминатите години тројца различни министри за здравство од исто толку различни политички партии ветуваат мамограф за Општа болница Куманово, но машината сѐ уште ја нема. Октомври, кој воедно е месец наПрочитај повеќе