Аналена Бербок (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Верниот сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и шеф на пропагандата, Владимир Соловјов, ја нападна германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок на прилично хулигански начин. Loading… Имено, тој е водител на политичка програма на каналот „Русија-1“ под контрола на Кремљ, а е познат по своите контроверзни коментари. Но, овојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во интервју за Блумберг призна дека причините поради кои Берлин треба да ја поддржи Украина не се очигледни за многу Германци. Loading… – Многу луѓе во САД го поставуваат прашањето: „Украина е доста далеку од нас, зошто ни е важно?“ Ова не важиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок утрово пристигна во посета на Киев, што е нејзина четврта посета на Украина. Loading… Нејзината посета не беше најавена поради безбедносни причини, објави Жидојче цајтунг. Се наведува дека ќе разговараат за подготовките за претстојната зима со украинските власти, со украинските деца кои наводно билеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Дмитриј Медведев, ги повика Европејците да не „играат со авиони“, коментирајќи ја изјавата на германската министерка за надворешни работи Анален Бербок, која одлуката на Холандија и Данска за префрлање на борбени авиони Ф-16 во Украина ја нарече „добар ден за Украина иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска изјави дека нејзиното планирано еднонеделно патување во индо-пацифичкиот регион мора да биде откажано поради механички проблеми со владиниот авион. Loading… Бербок на платформата Икс, порано позната како Твитер, напиша дека и е невозможно да го продолжи патувањето поради неисправниот авион. Авионот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вратите на НАТО остануваат отворени за нови членки, но ниту една земја не може да се приклучи на алијансата додека е среде војна, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Loading… „Политиката на отворени врати на НАТО останува на сила, но во исто време е јасно дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на Европската унија на денешниот состанок ќе одлучат за воведување повеќе санкции против Иран, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Loading… Бербок рече дека повеќе членови на Иранската револуционерна гарда ќе бидат додадени на списокот на санкционирани лица. Бербок им рече на новинарите декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок опиша делови од нејзиното неодамнешно патување во Кина како „повеќе од шокантни“. Loading… Министерката не елаборирала детали, но коментарот бил даден откако забележала дека Кина станала порепресивна одвнатре и поагресивна однадвор, пренесуваат агенциите. Бербок го објави ова во средата кога се обрати предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг денеска изјави дека земјата нема да продава оружје на завојуваните страни во Украина и дека ќе го контролира извозот на се што може да има и цивилна и воена употреба. Loading… САД и другите земји претходно изразија загриженост дека Кина размислува да обезбедиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја предупреди Кина да не користи воена сила во спорот со Тајван. Loading… „Споровите мора да се решаваат по мирен пат“, рече таа по разговорите со нејзиниот кинески колега Чин Ганг во Пекинг, додавајќи дека Германија со голема загриженост ги следи тензиите воПрочитај повеќе