Бербок остро до Лавров: Мора да ставите крај на оваа војна сега!

Сподели со своите пријатели

Непосредно пред втората годишнина од рускиот напад врз Украина, се состануваат министрите за надворешни работи на Г-20.

Loading...

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок дојде со јасна порака до нејзиниот руски колега Сергеј Лавров.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја повика групата водечки економски сили Г-20 да ја искористат својата тежина за да најдат решение за кризите во Украина и Газа.

– Повеќе од добро е што Бразил сега претседава со Г20, бидејќи се фокусира на заштитата на климата и правдата, а потоа конференцијата за климата ќе се одржи овде, во Бразил, следната година – рече политичарот на германските Зелени на маргините на Министерски состанок на Г20 во Рио де Жанеиро во Бразил.

– Вистина е дека нема да го направиме овој свет поправеден ако акутната криза не ја ставиме под контрола. Тоа се однесува на бруталната руска агресивна војна во Украина, но и на ситуацијата на Блискиот Исток – изјави германскиот министер за надворешни работи.

– Последиците од тие две војни најмногу ги погодија најсиромашните луѓе ширум светот. Затоа е толку важно што Г-20, покрај прашањата за правдата, заштитата на климата и борбата против сиромаштијата, да бара начини за постигнување мир во Украина и на Блискиот Исток – објасни таа.

„Руската агресија е повеќе од регионален конфликт“

На почетокот на средбата Бербок уште еднаш директно му се обрати на рускиот колега Сергеј Лавров.

– Ако се грижите за човечките животи, ако се грижите за сопствениот народ, руските деца и млади, мора да ја прекинете оваа војна сега – рече Бербок, обраќајќи му се на Лавров, кој седеше три седишта подалеку, лево од неа.

Loading...

– Ако Русија сега ја прекине оваа војна, утре патот кон мирот и правдата би бил широко отворен – додаде таа.

Обраќајќи им се на другите членови на групата, Бербок апелираше: „Ако сакаме да изградиме „праведен свет“, мора заедно да се бориме против војните и кризите“. Одлучно, со почит и подготвеност за самоиспитување“.

Таа почитува, како што рече, дека има различни перспективи за војната во Украина.

Земја оддалечена 10.000 километри од Киев доживува поинаква безбедносна закана од земја во Европа.

Но, „руската агресија е повеќе од регионален конфликт“, предупреди Бербок.

– Војната за агресија на Русија не повикува сите нас одлучно да ги браниме основните принципи кои не штитат сите: Повелбата на Обединетите нации, меѓународното право и човековите права. Тие принципи ги штитат сите народи, без разлика колку се големи или мали – рече германскиот министер.

На маргините на конференцијата на Г-20, Лавров се сретна со неговиот бразилски колега Мауро Виеира.

Билатералната средба меѓу Бербок и Лавров не беше планирана, како што беше случајот на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во Индија во 2023 година.

Loading...

Покрај тоа, не треба да има заедничка фотографија на сите учесници, како што беше вообичаено пред војната во Украина.