Алгуња

Сподели со своите пријатели

Четириесет и четиригодишен жител на Свети Николе бил физички нападнат на партиски собир во селото Алгуња. Loading… – На 14.04.2024 во 21.30 часот во Полициското одделение Старо Нагоричане, Б.Т.(44) од Свети Николе пријавил дека во село Алгуња, општина Старо Нагоричане, додека бил на партиски собир бил физички нападнат од Г.Т.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица се приведени поради сомнение дека физички нападнале жител на селото Алгуња во општината Старо Нагоричане. Loading… – На 03.04.2024 во 21.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода И.К.(49) од село Алгуња, општина Старо Нагоричане и Д.В.(40) од село Коњух, кратовско, затоа што во селоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица се повредени, од кои едно потешко, откако авотомобил „ауди“ излетал од патот Младо Нагоричане – ГП Пелинце во селото Алгуња. Loading… – На 10.09.2023 во 07.30 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат с.Младо Нагоричане-Граничен премин Пелинце, во атар на с.Алгуња, општина Старо Нагоричане, патничкоПрочитај повеќе

Села во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Само осум од триесетина села во Старо Нагоричане имаат над 100 жители. Loading… Меѓу нив најголемо е селото Младо Нагоричане во кое живеат 31,2 отсто од целокупното население на оваа рурална општина. Облавце Облавце е најмало од осумте села со над сто жители во Старо Нагоричане. Според пописот од 2021Прочитај повеќе