Алексеј Резников

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников вчера поднесе оставка во најголемата реорганизација на воениот естаблишмент од почетокот на 18-месечната руска инвазија. Loading… Резников беше на чело на украинското лобирање за западно оружје, но неговото заминување по неколкумесечни обвинувања за корупција против неговото министерство не се очекува да има големо влијаниеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, одлучи да го смени досегашниот министер за одбрана Олексеј Резников. На негово место одлучи да го назначи Рустем Умеров. Loading… Умеров е роден на 19 април 1982 година во Самарканд, на територијата на денешен Узбекистан. Неговото семејство е по потекло од Алушта на Крим иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата изјави дека министерот за одбрана Алексеј Резников оваа недела ќе биде сменет од Рустем Умјеров, претставник на Кримските Татари. Loading… Зеленски го објави тоа на неговиот официјален профил на Телеграм. „Решив да го разрешам министерот за одбрана на Украина. Алексеј Резников помина низ повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ослободувањето на група села под руска окупација во последните недели „не е главниот настан“ во планираниот напад на Киев, изјави за „Фајненшл тајмс“ Олексеј Резников, министер за одбрана на Украина. Loading… „Кога ќе се случи, сите ќе видат… Сите ќе видат сè“, изјави тој за ФТ во интервјуто објавено денеска,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников упати покана до странските пилоти и специјалисти кои се „подготвени и способни“ да користат и сервисираат американски борбени авиони Ф-16 за да се приклучат на одбраната на Украина. Loading… Резников го упати овој апел за време на заедничкиот брифинг за печатот со неговиот данскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека украинските сили ќе бидат обучени да користат борбени тенкови Леопард 2, и покрај тоа што западните сојузници во петокот не одлучија дали да го снабдуваат Киев со тенкови од германско производство. Loading… Резников во петокот изјави за Гласот на Америка на УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина стана полигон за тестирање на различни видови оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников во интервју за Политико. Loading… Тој ги спореди борбите со „натпревар помеѓу системи“ на оружје. Тој додаде дека очекува испораки на тенкови и авиони од западните земји. „Јас сум голем оптимист дека тенковите АбрамсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија го испорача првиот од четирите системи за воздушна одбрана ИРИС-Т на Украина, а американскиот систем НАСАМС е на пат, изјави украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников. Loading… Резников вчера на својот Твитер профил објави германска испорака на системи за противвоздушна одбрана, неколку дена откако тешки руски ракетни напади гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските ветувања и договори со нив не вредат за хартијата на која се напишани, изјави денеска во Копенхаген украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников. Loading… Тој објасни дека „Русија успева кога ќе успее да не подели, кога ќе не се соочи еден на еден, ќе ги повлече своите ресурси иПрочитај повеќе