Алексеј Резников

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников упати покана до странските пилоти и специјалисти кои се „подготвени и способни“ да користат и сервисираат американски борбени авиони Ф-16 за да се приклучат на одбраната на Украина. Loading… Резников го упати овој апел за време на заедничкиот брифинг за печатот со неговиот данскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека украинските сили ќе бидат обучени да користат борбени тенкови Леопард 2, и покрај тоа што западните сојузници во петокот не одлучија дали да го снабдуваат Киев со тенкови од германско производство. Loading… Резников во петокот изјави за Гласот на Америка на УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина стана полигон за тестирање на различни видови оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников во интервју за Политико. Loading… Тој ги спореди борбите со „натпревар помеѓу системи“ на оружје. Тој додаде дека очекува испораки на тенкови и авиони од западните земји. „Јас сум голем оптимист дека тенковите АбрамсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија го испорача првиот од четирите системи за воздушна одбрана ИРИС-Т на Украина, а американскиот систем НАСАМС е на пат, изјави украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников. Loading… Резников вчера на својот Твитер профил објави германска испорака на системи за противвоздушна одбрана, неколку дена откако тешки руски ракетни напади гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските ветувања и договори со нив не вредат за хартијата на која се напишани, изјави денеска во Копенхаген украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников. Loading… Тој објасни дека „Русија успева кога ќе успее да не подели, кога ќе не се соочи еден на еден, ќе ги повлече своите ресурси иПрочитај повеќе