Киев е решен да се бори против корупцијата и да го врати Крим

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников вчера поднесе оставка во најголемата реорганизација на воениот естаблишмент од почетокот на 18-месечната руска инвазија.

Loading...

Резников беше на чело на украинското лобирање за западно оружје, но неговото заминување по неколкумесечни обвинувања за корупција против неговото министерство не се очекува да има големо влијание врз воените операции, пишува Ројтерс.

Претседателот Володимир Зеленски во неделата изјави дека го сменува Резников и го номинира Рустем Умеров, кримскиот Татар и поранешен пратеник кој управува со Фондот за државна сопственост, за негов наследник.

Со изборот на нов министер за одбрана, Зеленски испраќа два јасни сигнали до украинските сојузници и противници: Киев е сериозен во борбата против корупцијата и е решен да го врати полуостровот Крим под своја контрола, оценува порталот „Политико“.

Резников, кој ја презеде функцијата во 2021 година, му помогна на Киев да добие западна помош од повеќе милијарди долари од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Украина доби оружје, вклучувајќи германски борбени тенкови, американски ракетни фрлачи ХИМАРС и британски крстосувачки ракети „бура сенка“, а наскоро треба да добие и американски борбени авиони Ф-16.

Умеров, првиот муслиман и кримски Татар кој имал толку висока позиција во украинската влада, се истакнал со своите дипломатски и менаџерски способности.

„Резников направи неверојатна работа во градењето односи со други министри и други министерства“, изјави за Ројтерс Андриј Загородњук, министер за одбрана 2019-2020 година.

Loading...

„Тоа ја спаси земјата затоа што тој го водеше процесот на договарање на испорака на оружје и слично.“

Некои западни претставници ја критикуваа тримесечната офанзива против руските сили на југ и исток за бавен напредок, но се верува дека Резников не учествувал во секојдневните воени операции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Резников, 57-годишен поранешен адвокат, не е лично вмешан во обвинувањата за корупција изнесени од украинските медиуми против Министерството за одбрана, особено во врска со набавките.

Сепак, наводите поттикнаа повици за негово отстранување, а Резников се претстави како жртва на клеветничка кампања.

Зеленски рече дека има нулта толеранција за корупција додека се обидува да ги подобри своите шанси за влез во Европската унија и да покаже дека го спроведува владеењето на правото.

„Логиката беше да се елиминираат зголемените тензии околу министерството“, рече Володимир Фесенко, украински политички аналитичар.

Умеров има големо деловно и политичко искуство, вклучително и управување со комисија која ја надгледува меѓународната финансиска и воена помош за воените напори на Украина.

Како шеф на Фондот за државен имот од минатата година, тој ги оживеа напорите за приватизација на државата.

Loading...

Умеров (41) ќе биде првиот муслиман и кримски Татар кој ќе добие толку висока функција во украинската влада.

Покрај неговата финансиска експертиза, назначувањето на Умеров ќе значи и подлабока интеграција на заедницата на Крим Тарат во процесот на донесување одлуки во Киев, според Политико.

„Тоа јасно ја покажува и цврстата решеност на Украина да го врати Крим“, оценува порталот.

Парламентот на крајот на оваа недела ќе ја разгледува кандидатурата на Умеров. Зеленски го повика парламентот да ја одобри таа одлука што е можно поскоро.

„Министерството има потреба од нови пристапи и други формати на интеракција и со армијата и со општеството како целина“, рече Зеленски доцна во неделата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

„Есента е време за зајакнување“, додаде тој.

Умеров, основачот на инвестициската компанија ASTEM, е еден од најистакнатите поборници на идејата Украина да го врати Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година.

Тој исто така е активно вклучен во меѓународните преговори, вклучително и оние со Русија.

Loading...

„Тој е силен менаџер со стратешка визија, кој има добро воспоставени меѓународни врски во САД, Европската унија, арапскиот свет, Турција и земјите од Централна Азија“, рече Рефат Чубаров, претседател на Меџлисот, политичкиот претставничко тело на кримските Татари во егзил.

„Таквото високо назначување е добар сигнал за интеграција на кримските Татари во структурите на украинската влада, а исто така голема одговорност за домородната заедница“, изјави Чубаров за Политико.

Аналитичарот Фесенко рече дека Умеров ќе мора да ги поправи системите за набавки на министерството, како и да работи на поправка на неговата репутација.

„Нема да биде лесно, сигурно. Посебно да се ослободиме од корупцијата во јавните набавки. За жал, ова е системски проблем не само во Министерството за одбрана, туку и во целата украинска економија“, изјави тој за Ројтерс.

Извесното назначување на Умеров наиде на одобрување кај антикорупционерите, кои го критикуваа Резников за низата скандали во Министерството за одбрана.

„Бев пријатно изненаден од улогата на Рустем во нејавното залагање за оружје за Украина. Тој често многу тивко правеше работи што не успеаја во Министерството за одбрана во текот на минатата година и половина“, рече Дарија Калењук, вршител на должноста директор на Центарот за антикорупциска акција, чувар со седиште во Киев.

Loading...

Таа го пофали и настапот на Умеров на чело на имотниот фонд. Украинските власти собраа рекордни приходи од продажба на мали државни средства во првиот квартал од 2023 година и покрај инвазијата на Москва, рече Умеров во мај.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Досега оваа година „повеќе од 2.000 претприемачи добија можност да го развијат својот бизнис“, рече Умеров во извештајот на крајот на август, пренесе Политико.

„Видовме само позитивни резултати во она што порано беше еден од најкорумпираните канали во земјата“, додаде Калењук.

Умеров, првиот муслиман и кримски Татар кој имал толку висока позиција во украинската влада, се истакнал со своите дипломатски и менаџерски способности.

Штитот на Европа

Во своето писмо за оставка, Резников ги разгледа неговите 22 месеци на функцијата, пофалувајќи го жестокиот воен отпор на Украина кон руските сили и напорите на неговото министерство да лобира за воена помош.

Loading...

„Повеќе од 50 отсто од териториите привремено окупирани од Русија се веќе ослободени. Нашите бранители секојдневно напредуваат“, рече тој во писмото објавено на мрежата Х.

„Постои договор дека Украина е штитот на Европа на исток.“

Резников, кој најверојатно ќе биде назначен за амбасадор на Украина во Лондон, рече дека го гледа градењето долгорочни партнерства со сојузниците и обезбедувањето „вистински безбедносни гаранции“ како еден од приоритетите на Киев.

Украинските власти вчера објавија дека нивните војници повратиле дополнителна територија на источниот фронт и напредуваат на југ.

Заменик-министерката за одбрана Хана Малиар рече дека минатата недела украинските сили повторно зазеле околу три квадратни километри територија околу источниот град Бахмут, кој руските војници го зазедоа во мај по неколкумесечни тешки борби.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.