Резников: Украинските војници ќе тренираат на тенкови Леопард 2

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека украинските сили ќе бидат обучени да користат борбени тенкови Леопард 2, и покрај тоа што западните сојузници во петокот не одлучија дали да го снабдуваат Киев со тенкови од германско производство.

Loading...

Резников во петокот изјави за Гласот на Америка на Украина дека украинските војници ќе тренираат на тенкови во Полска и го опиша развојот како пробив.

– Земјите кои веќе имаат тенкови „леопард“ можат да започнат програма за обука на нашите тенковски единици. Се надевам дека Германија ќе го следи нивниот процес, ќе спроведе внатрешни консултации и ќе донесе одлука за испорака на тенковите. Јас сум оптимист за тоа бидејќи првиот чекор е направен. Ќе почнеме со програми на „леопард 2“ – рече Резников.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата: Не заборавајте на другите војни

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин и началникот на Генералштабот на американската армија Марк Мили за време на брифингот во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија изјавија дека Германија во овој момент нема да испорача тенкови „Леопард 2“ на Украина.

На состанокот во Рамштајн, украинскиот претседател Володимир Зеленски упати директно барање тие тенкови да се испратат во Украина.

Резников рече дека е задоволен од резултатите.

– Верувам дека клучните концепти на состанокот беа единството, роковите за испорака на помош и зајакнувањето на способноста на вооружените сили на Украина да продолжат со контраофанзивните операции со цел привремено ослободување на окупираните територии на Украина – рече Резников.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова ќе биде новиот министер за одбрана на Украина

Тој изјави дека се потврдени сите претходно најавени пакети за воена помош.

Loading...

– Дополнително, зад затворени врати се разговараше за некои нови пакети, но засега не сум слободен да ги соопштам – додаде украинскиот министер.

Новиот пакет помош од 2,5 милијарди долари ја носи американската воена помош за Украина на речиси 27 милијарди долари од почетокот на руската инвазија пред речиси една година.

Најновата американска помош вклучува 90 оклопни транспортери „Страјкер“ (АПЦ) и 59 борбени возила „Бредли“ со моќни пиштоли.

Воениот пакет вклучува и три типа ракети, десетици илјади артилериски и минофрлачки гранати и дополнителна муниција ХИМАРС, со осум системи за воздушна одбрана Avenger.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел размислува за снабдување на Украина со одбранбениот систем „Железна купола“

САД веќе најавија дека ќе го испратат ракетниот систем „Патриот“, додека Холандија ќе обезбеди две лансирни рампи за нив, како и ракети. Откако сојузничките земји не успеаја да се договорат дали да испратат тенкови Леопард од германско производство, Зеленски во петокот рече дека Украина сè уште ќе мора да се бори за да обезбеди модерно тешко оружје.

– Секојдневно правиме се за да биде поочигледно дека нема алтернатива за донесување одлука за тенкови – рече Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.