Александар Лапин

Сподели со своите пријатели

Генерал-полковник Александар Лапин е назначен за началник на Главниот штаб на руските копнени сили, пренесува ТАСС повикувајќи се на извори блиски до руското Министерство за одбрана. Loading… Во 2017 година Лапин беше назначен за командант на Централниот воен округ, а до крајот на октомври 2022 година беше задолжен за ОперативниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 27 октомври, чеченскиот лидер Рамзан Кадиров остро го критикуваше командантот на Централниот воен округ, генерал-полковник Александар Лапин. Loading… Кадиров рече дека токму Лапин е одговорен за одбраната на областа на северот на регионот Доњецк, каде што неодамна се пробија вооружените сили на Украина. Кадиров додаде дека не може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина, а посебно се фокусираа на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… Според некои непроверени извори, командантите во Украина ги заобиколуваат своите претпоставени во синџирот на команда и ја известуваат ситуацијата на бојното поле директно до рускиотПрочитај повеќе